• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

SİİRT’İN NÜFUSU!

Reklam
, 0 Yorum

TÜİK’E göre son sayımda Türkiye’nin nüfusu 82 milyon 3 bin 882 olurken, Siirt’in de nüfusu 331 bin 670 olmuş. Eski ilçelerimizden Batman’ın nüfusu 617 bin 606, Şırnak’ın nüfusu ise 453 bin 317 olarak belirlenmiş bulunmakta. Yani, ikiz olarak doğurduğumuz her iki ilin de nüfusları (boynuz kulağı geçer) misali bizi çoktan geçmiş.

Zaten, bu durum milletvekili seçimlerine de yansımaktadır. Batman’ın 5 (beş), Şırnak’ın 4 (dört) milletvekili çıkarmasına karşılık Siirt’in milletvekili sayısı 3 (üç) tür. Ve maalesef İl olarak, Siirt kan kaybetmeğe devam etmektedir. Geçirdiği sezeryan doğumla ikiz çocuğu dünyaya gelirken, zayıfladı ve cılız kaldı. Bir türlü toparlanamadı. İşsizlik, yoksulluk alabildiğine dal-budak salarken sanayinin (S)si bile yok!

Kooperatifçilik, şirketleşme, dışa açılma konularında da sınıfta kalmış durumdayız. Kendi yağımızla kavrulmağa çalışıyoruz ama yağımız, bizi bile kavurmağa yeterli değil! Hala Siirt’ten göç hızlı bir şekilde devam etmekte. Köylerden ilçe merkezlerine, ilçelerden büyük şehirlere göç alabildiğine. İstanbul’a, Adana’ya, Mersin’e ve diğer sanayi bölgelerine göç etmiş olan Siirtlilerin sayıları, kendi illerinde yaşayanların sayılarını 3’e, 5’e katlamaktadır. Siirt’ten sadece yoksullar ve işsizler değil, zenginler de kaçıyorlar. Sonuç itibarıyla, yatırım yapacak bir alan olmadığı için, birikimlerini götürerek gidiyorlar. İşsizlerin ve yoksulların gitmelerine bir sözümüz yok ama en çok kızdığım  sermayelerini Siirt’te toplayan ve başka illere gidenlerdir.

Sonuç olarak, Siirt bu çıkmaz sokak konumundan kurtarılmadıkça, hiçbir şekilde gelişemeyecek ve sürekli göç veren il olmak durumunu muhafaza edecektir. Son nüfus sayımı da bunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN