• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

SİİRT’İN YÜREĞİ BUGÜN ANKARA’DA ATTI ; MÜJDELER HEP GELSİN

Reklam
, 0 Yorum

Bugün Siirt’in yüreği Ankara’da attı. İlimizin makus talihini yenmesinde büyük bir katkıda bulunacak olan dev bir projede önemli bir adım daha atıldı. Ülkemiz için stratejik öneme sahip yatırımlar için Külliyede Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımlarıyla bir tanıtım toplantısı yapıldı.

23 adet olan bu yatırımlar arasında Siirt’inde bir yatırımı bulunmaktadır; Şirvan Bakır Madenlerini işleme tesisi. Ekonomi Bakanlığının Proje Bazlı Teşvik Sisteminde yer alan SİİRT SİBA A.Ş’ne belgeleri verilecek. Şu anda 40 milyon tonluk bölümünde ve tam olarak işlenmeyip büyük oranda ham madde olarak Çin’e ihraç edilen bakırımız artık burada işlenecek. Milattan önceki dönemlerden beri işletildiği bilinen bakır madenin 200 milyon ton civarında olduğunu biliyoruz. Üstelik bu bakır madeninde cüzi oranda dahi olsa altın da bulunmaktadır. İşte kurulacak tesisle bu bakır madeni daha büyük miktarlarda çıkartılacak ve tamamı burada işlenecek. Yani yalnız il olarak değil ülke olarak yarı mamul şekilde çok ucuza Çin’e satıp, oradan çok yüksek bedelle bakır satın alma sıkıntımız sona erecek. Bu sayede her yıl milyon dolarlar ülkemizin ekonomisine kazandırılmış olacaktır.

Milletvekilimiz Prof. Dr. Yasin Aktay’ın girişimleri ile hemşerimiz  Fikret Baydarman’ın sahipliğinde yabancı sermaye ile birlikte gerçekleştirilecek olan tesis ülkemize ve ilimize hayırlı olsun. Bunu ileriki günlerde daha detaylı bir  şekilde ele almaya  ve gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz. Bu arada artık ete kemiğe bürünmeye başlayan bu dev proje tam işletmeye açıldığı zaman on bin kişiye istihdam imkanı sağlayacak ve başta gübre fabrikası, kablo fabrikası v.s. olmak üzere birçok işletmesinin de açılmasına vesile olacak. Dile kolay, on bin istihdam. Aileleri ile birlikte 50-60  bin kişiye ulaşıyor.

Başlıkta müjdeler devam etsin dedim. Tıp Fakültesi konusu da temenni ve ümitten öteye geçti. Siirt’i ziyaretinde YÖK Genel Kurulunun  almış olduğu kararı bizzat Cumhurbaşkanımız seslendirdi. Hatta sürede verdi; 1.5- 2 yıl diye. Artık bize bu  günleri bir-bir saymak ve bu konudaki gelişmeleri takip etmek düşüyor.

Valimiz Sayın Ali Fuat Atik’in Kanal 56 TV’de canlı yayın konuğum olduğu zaman belirttiği üzere ilimizde çok başarılı bir ekip var ve bu ekipten daha çok müjdeler bekleyelim. Çünkü gerçekten Siirt’in bu tür müjdelere ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN