• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

SİİRTLİLERİN ZEKİ OLDUKLARININ KANITI BİR ANEKDOT

Reklam
, 0 Yorum

Siirtlilerin üstün zekâlı olduklarını vurgulamak açısından anlatılan birçok anekdotlar vardır. Bu gün bu anekdotlardan birini anlatarak, bilmeyen hemşerilerimize duyuralım istedik.
Zamanın birinde Padişahın biri bir yarışma açmış. Yarışmanın konusu, Padişaha kabul edebileceği bir yalan söylemekmiş.
Padişah:
-İkna oldum, çok güzel bir yalan”
Derse, yalanı söyleyen kişiye bin altın ödül verilecek!
Çok sayıda yarışmacılar arasında bir de Siirtli varmış. Padişah, sırayla yarışmacıları kabul etmiş ve sıraladıkları birbirinden nükteli yalanlara birer kulp bulup:
-Bunun neresi yalan! Olabilir! Diyerek yarışmadan eliyormuş. Sıra Siirtliye gelmiş. Yarışmaya giren Siirtli gayet ciddi bir ses tonuyla:
-Padişahım, Rahmetli Padişah babanız zamanında, hazinede para kalmayınca, zamanın zenginleri arasında sayılan rahmetli babamın arkasına göndererek, kendisinden yüzbin altın borç istemiş. Babam da, yüzbin altın tedarik ederek, Rahmetli Padişah Babanıza borç olarak vermiş. Ancak, ömrü vefa etmediğinden rahmetli Padişah babanız, Babamın borcunu ödememiş.
Şimdi, sizden Rahmetli Padişah babanızın, Rahmetli babamdan aldığı yüzbin altını istiyorum! Deyince, Padişah büyük bir hiddetle:
-Yalana bak, yalana! Benim Padişah Babam, senin çulsuz, ne idüğü belirsiz Babandan yüzbin altın borç almış
ha! Der demez, Siirtli atılmış:
-Eğer yalan konuştuğumu kabul ediyorsanız, yarışma kuralı gereğince bin altın vereceksiniz. Yok, eğer dediğim doğruysa, o zaman babanızın borcu olarak kabul ettiğiniz yüzbin altını vermeniz gerekir, Yüce padişahım! Diyerek taşı gediğine koymuş. Padişah da, Siirtliye yarışmanın ödülü olan bin altını vermek zorunda kalmış… İşte, Siirtlilerin zekasının kanıtı bir anekdot.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN