• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

SİİRT OKUYOR PROJESİ START ALMIŞKEN GELİN ÇAYHANELERİ, KIRAATHANELERİ YİNE KIRAATHANE YAPALIM!!!

Reklam
, 0 Yorum

İlimiz genelinde bugün önemli bir etkinlik vardı. Valilik tarafından (SİİRT OKUYOR) adı altında başlatılan proje kapsamında saat 10:00’da eş zamanlı olarak tüm iş yerlerinde hemşerilerimiz ellerine kitap almış, okuyorlardı.

Etkinliğe katılan Vali Ali Fuat Atik, Eşi Fulya Hanımefendi ile resmi kurum ve kuruluş müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar 20 dakika boyunca kitap okudular.

Vali Ali Fuat Atik ve Eşi Hanımefendi ile kurum ve kuruluş müdürleri okuma etkinliğine Güres caddesindeki YUSUF KAFEDE katıldılar. Kafe’de gerçekleştirilen etkinliği müteakip Vali ve beraberindekiler cadde boyunca esnafları gezerek, kitap okuma projesine verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiler.

Gazete olarak, bizim bu konuda samimi bir teklifimiz var. Bilindiği gibi, geçmiş yıllarda kahvehane, çayhane ve benzeri yerlere KIRAATHANE adı verilirdi. Çünkü bu gibi yerlerde kitap, gazete, mecmua okunur, hatta şiirler, türküler terennüm edilerek, vatandaşların aydınlanmalarına katkı sağlanması öngörülürdü. Bugün için de adları kahvehanelere, çayhanelere dönüştürülmüş olan bu gibi yerleri, yeniden KIRAATHANELERE dönüştürmek mümkündür. Bütün çayhanelere ve benzeri yerlere birer kitaplık kurulması zorunlu hale getirilir ve bu durum ruhsat verilmesinin şartları altına alınırsa, bu gibi yerler yeniden KIRAATHANELERE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİRLER.

Belki başta pek tutmaz ama zaman içinde vatandaşlar kitaplıklara konulan kitapları merak ederek önce adlarını okur, sonra karıştırmağa başlar ve okuma alışkanlığı elde ederler.

Evet, şehrimizde çok sayıda olan çayhaneleri, kahvehaneleri yeniden KIRAATHANELERE dönüştürmemiz mümkün. Yeter ki, konu ciddiye alınsın, özellikle kalıcı olmaları yönünden Belediyeler de bu konuya gereken ilgi ve alakayı göstersinler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN