• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

SİİRT’TE ZENGİN PETROL VE DOĞALGAZ YATAKLARI VAR!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye enerji arama faaliyetlerinde vites düşürmüyor. Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin ardından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin ve Adıyaman’da petrol arama ruhsatı verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz’de Fatih Sondaj gemisinin 20 Temmuz 2020’de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfedildiğini açıklamasından sonra Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO), 5 ilde 4 petrol arama ruhsatı verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün Petrol Hakkına Müteallik Kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, TPAO’ya Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin ve Adıyaman’da, bazıları birden fazla ilin sınırlarında yer alan toplam 4 saha için petrol arama ruhsatı tahsis edildi.

Yüz ölçümleri 29 bin 634 hektarla 61 bin 55 hektar arasında değişen sahalar için verilen ruhsatlar 5 yıl süreyle geçerli olacak.

Karadeniz’de bulunduğu belirtilen zengin doğalgaz rezervleri vatandaşlara umut olurken ve petrol arama ruhsatları verilirken, Siirt’in petrol arama ruhsatı verilen iller arasında olmaması tepkilere yol açtı. Oysa, Siirt’te zengin petrol ve doğalgaz yataklarının bulunulduğuna inanılmaktadır. Karadeniz’de ve Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramaları yapılırken, kıta sahanlığı gibi bir sorunun olmadığı kara parçalarında da arama yapılması durumunda zengin petrol ve doğalgaz yataklarının bulunulacağı bulunacağı tahmin ediliyor.

Geçmiş yıllarda İlimizin birçok yörelerinde petrol ve doğalgaz aramaları yapılırken, bulunan bazı yatakların işletilmeye elverişli olmadıkları gerekçesiyle kapatıldıkları bilinmektedir. Geçmiş yılların teknolojisiyle üretme geçirilmesi zor ve masraflı olan yatakların yeniden değerlendirmeye alınmalarının ülke ekonomisi açısından olduğu kadar, Siirt’imizin ekonomisi açısından da önemli olacağına vurgu yapıyor, dikkatleri çekiyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN