• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

SOĞUKLAR BAŞLAYINCA SICAKLAR ARANACAK

Reklam
, 0 Yorum

Kış mevsiminde soğuklardan yakınarak “doğalgaz fiyatları çok yüksek!..” diyenler, şimdi de tırmanan ve bunaltan yaz sıcaklarından ne zaman kurtulacaklarından konuşuyorlar. Dünyanın yıllık hareketi sonucu meydana gelen 4 mevsimden biri olan ve Haziran/Temmuz/Ağustos aylarını kapsayan yaz mevsiminin son ayındayız ve Ağustos ayını devirdikten sonra hava serinlemeye, sonra da soğumaya başlayacak. Kış mevsiminde aşırı soğuklar yaşandığında bu kez kendilerini bunaltan sıcaklardan söz edilecektir ve yıllardır aşırı sıcak ve aşırı soğuğa karşı olan tahammülsüzlük, benzer sözlerle dile getirilmektedir.

Her mevsimin kendine has özellikleri vardır ve yaz mevsiminin özelliği sıcakları kucaklayan bir mevsim olmasıdır. Hava, toprak ve suyun ısındığı bu mevsimde çok az yağış olur ve insan vücudunun direncini koruması, hastalıklara karşı bağışıklık kazanabilmesi için farklı türlerden ihtiyaç duyduğu gıda maddelerinden sebze ile meyvenin yetiştiği bir mevsim olarak da önem taşır. Dengeli beslenmenin temelini oluşturan gıdaların başında gelen sebze ve meyveler malum olduğu üzere; Karpuz, kavun, şeftali, erik, kiraz, vişne, çilek, nektarin, karadut, domates, kabak, v.s.’dir.  Sebze ve meyvenin zamanında tüketilmesinde fayda olduğunun belirtildiğine dikkat çekerken, fiyatları düşmeyen sebze ve meyveden vatandaşlarımızın yeterince faydalanabilme imkânı olmadığını biliyor olmaktan derin üzüntü duyduğumu da vurgulamak isterim. Gün geçtikçe satın alma gücü azalanlar, fiyatları düşmeyeceği anlaşılan sebze ve meyveden söz ederlerken “motorin zam gördükçe, nakliye ücretleri de artıyor ve zam oranı istismar edildiğinden sebze ve meyve fiyatına fahiş oranda yansıtılıyor..” sözleriyle tepki gösteriyorlar ve bu tepkilerinde yerden göğe kadar haklıdırlar.

Her türlü aşırılığa tahammülsüzlük insanın fıtratında vardır ve yaz mevsiminin bunaltan aşırı sıcağından yakınanların, kış mevsiminin aşırı soğukları ile karşı/karşıya kaldıklarında sıcağa hasret kalacaklarına muhakkak gözü ile bakıyorum. İnsan yaşamını olumsuz kılan her alandaki pahalılığa gelince, insan fıtratıyla ilgisi olmayan icraatlar sonucu olduğunun altını çizmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN