• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

SÖMESTRİ TATİLİ 1 AY OLMALI!

Reklam
, 0 Yorum

Bu yıl okullarda ara tatil sayısı üçe çıkarıldı. İlk ara tatil haftası 18-28 Kasım günlerinde kullanıldı. İkinci ara tatil ise 15 gün olacak ve 17 Ocak 2020 tarihinde başlayarak 3 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecek. İkinci ara tatil ise 6-10 nisan

İkinci ara tatil ise 6-13 Nisan 2020 tarihleri arasında yaşanacak. 13 Nisan 2020’de eğitim öğretim devam edilecek.

Oysa toplam 1 ay olan ara ve ana tatilleri  birleştirip, tümünü adına ZEMHERİ denilen günlere denk getirerek 30 gün olarak kullandırmak çok daha iyi olacaktı.

Tatilde ilk dönemin yorgunluğunu atmak, bedeni dinlendirmek ve zihni bir nebze olsun rahatlatmak da çalışmak kadar önemlidir. Bu nedenle tatiller, olmaları gerekli çok önemli aktivitelerdir. Ancak biz, yarıyıl tatilinin 15 gün olmasının yeterli olmadığı kanaatindeyiz. Gerçi, ara tatillerle birlikte ders yılı içinde toplam 1 ay tatil var ama ne 1 haftalık, ne de 15 günlük süre, tatil yapmak için yeterli değildir. Hele, tatillerini okullarının bulunduğu iller dışında yapacaklar için hiç mi, hiç yeterli olmaz. Yollarda geçecek zamanı tatilden düşerseniz, elde 10 günlük süre kalır. On günlük tatil de, pek bir tatil sayılmaz!

Sömestri tatili, kış mevsiminin en çetin geçtiği günlerde gerçekleşmektedir ki, kışın en soğuk günlerinde okullara gidiş geliş öğrenciler açısından hayli külfetlidir. Yağmur ve kar yağışlarının en etkili olduğu günlerde okullara gitmek, öğrenciler, öğretmenler ve idareciler açısından zor olduğu kadar, trafik akışını da büyük ölçüde etkilemektedir. Okulların kapalı olmaları durumunda şehir içi trafikte de büyük rahatlama yaşanacağı muhakkaktır.

Önemli bir kazanım da ekonomik açıdandır. Okulların, kış mevsiminin en soğuk günlerinde 1 ay kapalı kapalı olmaları, ülke genelinde enerji tasarrufu açısından büyük katkı sağlayacaktır. Türkiye genelinde yüz bine yakın okul olduğunu düşünerek, elektrik ve yakıt tasarrufuna sağlanacak katkıyı buna göre hesaplayınız. Tabii, bu durumun çevre temizliğine de katkısı olacağı muhakkaktır.

Ayrıca uzun süreli tatilin iç turizme de katkı sağlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yarıyıl tatili 1 ay olursa, tatillerini turistik tesislerde değerlendirecek ailelerin olacağı da unutulmamalıdır.

Yani, hangi açıdan bakarsanız bakınız, 1 haftalık ara tatillerin kaldırılarak sömestr tatilinin 1 aya çıkarılması çok isabetli bir uygulama olacaktır. Bize göre böyle bir uygulama her bakımdan akıllıca olur. Türkiye’nin iklim şartlarında en makul olanı da budur!

Evet, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığına önemli bir görev düşmektedir. Yıl içindeki üç ara tatili birleştirerek yarıyıl tatilini bir defada kullandırarak 1 aya çıkarmak hem öğrenciler, hem veliler, hem yöneticiler ve hem de bütün ülke yararına olacaktır. Bizden anımsatmak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN