• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

SÖMESTRİ TATİLİ 1 AY OLMALI!

Reklam
, 0 Yorum

Okullarda yarıyıl ‘sömestr’ tatili 21 Ocak 2019 tarihinde başlayacak ve 4 Şubat 2019 tarihinde sona erecek. Bu durumda tatil 14 gün sürecek, demektir. 4 Şubat 2019 tarihinde öğrenciler için ikinci kanaat dönemi başlıyor. 14 Haziran 2019 tarihinde ise eğitim-öğretim dönemi sona erecek. Bir sonraki sene için (2019-2020) eğitim-öğretim dönemi 16 Eylül 2019 tarihinde başlayacak.

Tatilde ilk dönemin yorgunluğunu atmak, bedeni dinlendirmek ve zihni bir nebze olsun rahatlatmak da çalışmak kadar önemlidir. Bu nedenle tatil, aslında yapılması gereken çok önemli bir aktivitedir. Ancak biz, yarıyıl tatilinin 15 gün olmasının yeterli olmadığı kanaatindeyiz.

Bir ara, okullarda sömestri (yarıyıl) tatilinin 1 ay olacağı söylentileri çıkmıştı. Sömestri tatilinin 1 aya çıkarılması, gerçekten çok isabetli olacaktır. Bunun sayısız faydaları vardır.

Öncelikle 15 günlük süre, tatil yapmak için yeterli değildir. Hele, tatillerini okullarının bulunduğu iller dışında yapacaklar için hiç mi, hiç yeterli olmaz. Yollarda geçecek zamanı tatilden düşerseniz, elde 10 günlük süre kalır. On günlük tatil de, pek bir tatil sayılmaz!

Sömestri tatili, kış mevsiminin en çetin geçtiği günlerde gerçekleşmektedir ki, okullara gidiş geliş öğrenciler açısından hayli külfetlidir. Yağmur ve kar yağışlarının en etkili olduğu günlerde okullara gitmek, öğrenciler, öğretmenler ve idareciler açısından zor olduğu kadar, trafik akışını da büyük ölçüde etkilemektedir. Okulların kapalı olmaları durumunda şehir içi trafikte de büyük rahatlama yaşanacağı muhakkaktır.

Önemli bir kazanım da ekonomik açıdandır. Okulların, kış mevsiminin en soğuk günlerinde kapalı olmaları, ülke genelinin enerji tasarrufu açısından büyük katkı sağlayacaktır. Türkiye genelinde yüz bine yakın okul olduğunu düşünerek, elektrik ve yakıt tasarrufuna sağlanacak katkıyı buna göre hesaplayınız. Tabii, bu durumun çevre temizliğine de katkısı olacağı muhakkaktır.

Ayrıca uzun süreli tatilin iç turizme de katkı sağlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yarıyıl tatili 1 ay olursa, tatillerini turistik tesislerde değerlendirecek zenginlerin olacağı da unutulmamalıdır.

Yani, hangi açıdan bakarsanız bakınız, okullarda sömestr tatilinin 1 aya çıkarılması çok isabetli bir uygulama olacaktır. Temenni ederiz ki, bu konu söylemde bırakılmaz ve ilk uygulama 2016 yılında gerçekleşir. Bize göre böyle bir uygulama her bakımdan akıllıca olur. Türkiye’nin iklim şartlarında en makul olanı da budur!

Evet, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığına önemli bir görev düşmektedir. Yarıyıl tatilini 1 aya çıkararak, 15 günlük süreyi ikinci yarı yıla eklemek. İnanın, böyle bir gelişmeden hem öğrenciler, hem veliler, hem yöneticiler ve hem de bütün ülke kârlı çıkacaktır. Bizden, anımsatmak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN