• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

SOMUT OLMAYAN KÜLTÜRÜMÜZ KAYBOLUYOR

Reklam
, 0 Yorum

Somut olmayan kültürel mirasımız, yani doğumdan vefata kadar gelenek ve göreneklerimiz kayboluyor. Kısacası yaşantımız değişiyor. Bu değişimle birlikte kültürümüzü kaybediyor, hatta benliğimizi yitiriyoruz. Çünkü benliğimize hakim olan bu kültür asırların birikimi sonucu oluşmuş bir hazine.Bu hazine son 40-50 yılda çok hızlı bir şekilde ellerimizin arasından kayıp tarihin tozlu sayfalarına doğru yol alıyor.

Tek tesellim bu yitirme hemen hemen bütün toplumlarda görülüyor.Yani yalnız bizde değil.Çünkü dünya genelinde teknolojik gelişmeler, iletişim alanındaki yenilikler sütün toplumları etkiliyor. Bunu gören ve büyük bir çoğunluğu gelişmiş ülkelerden oluşan toplumlar harekete geçtiler. Gerek devletler ve gerekse sivil toplum kuruluşları bu konuda çalışmalar yapmaya, bu kültürlerin korunması ve bu kültürlerin yaşatılması için yoğun bir şekilde çalışmalar yapılıyor. Toplumlarda bir farkındalık bir bilinç oluşturulmaya çalışılıyor.

Ülkemizde de yeteri kadar olmasa bile bu alanda bazı kıpırdanmalar var. Bazı projeler hayata geçiriliyor. Bölgemizde hayata geçirilen bir projede  çok yönlü çalışmalar yapan Dicle Kalkınma Ajansının öncülüğünde Mardin Müzesi Tarih Vakfı ve Britihs Counsul tarafından hayata geçirilen Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması ve Farkındalık Oluşturulması Projesi.

Proje geçen yıl şubat ayında Mardinde düzenlenen iki günlük bir çalıştayla başladı. Bu çalıştaya Metin Arıtürk ağabeyimle birlikte katılmıştık.Bizden başka Siirt Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğünün temsilcileri de katılmıştı. Bu çalıştaya da ilimizdeki kültürden söz etmiş; yemeklerimizden evliyalarımıza ve mahalli bayramlarımıza kadar hemen her konuda bilgi vermiştik.

Bu çalıştayın ardından proje kapsamında üç ilde yani TRC 3 bölgesini oluşturan Mardin Batman ve Şırnak illerinde  saha çalışmaları yapılmıştı. Şırnakta göçerlerle,. Batmanda tandır yapımcıları ile ve Mardinde de su kanallarını  onarımını yapan usta ile görüşülmüş ve bu görüşmeler kayıt altına alınmış. Ancak maalesef Siirtteki ilgililerle çeşitli nedenlerden dolayı iletişim kopmuş ve çalışma yapılamamış.

Şimdi bunu telafi etmek için iki günlük bir seminer düzenlendi.Bu seminerde öğretmenlerimize soyut kültürümüz hakkında bilgi verildi ve nasıl korunması gerektiği anlatıldı. Çeşitli örnekler verilerek eğitime katılan öğretmenlerin bu alanda tam anlamıyla gönüllü olmaları için çaba harcandı.

Bu konuya yarınki yazımızda devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN