• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

SORUN, SORUN, SORUN!..

Reklam
, 0 Yorum

İsterseniz, ilimizde sorundan daha bol hiçbir şey yok. Negatif gözlükleri takarak etrafınıza şöyle bir bakın; o kadar çok sorun görürsünüz ki… Siz bile şaşırırsınız. Yolların durumundan, işsizliğe, eğitimdeki seviyemizden, ekonomik hayatımıza, yeteri kadar hizmet götürmeyen kamu kurumlarından yarım kalan projelere kadar  sorun olarak göreceğimiz, hatta görmemizin de  ötesinde  yaşadığımız o kadar çok şey var ki…

Bazı hemşerilerimiz zaman-zaman yazılarımı eleştiriyorlar. Olaylara hep olumlu yaklaşıyor ve  öyle görüyorum  diye. Onca sorun varken, onca işsiz varken, onca aile geçim derdinde iken, meydana gelen olumlu gelişmeler bir anlam ifade etmiyor diyenler de var.  Bu tespit elbette bir ölçüde doğru. Hiç kimse deve kuşu gibi başını  kuma gömüp çevresinde olan biteni görmemezlikten gelemez. Herkesin gördüğünü ben de görüyorum. Yaşanan sorunların önemli bir bölümünü bende yaşıyorum. Yaşamadıklarımı da görüyorum, duyuyorum. Bu memlekete sevdalı, bu memlekette yaşayan bir insan olarak  onlarda beni derinden üzüyor.

Evet, bunların hepsi doğru, peki ama biz değerlendirmelerimizi neye göre yapmalıyız?  Bana göre içinde bulunduğumuz ortamın değerlendirmesinde iki temel göstergeyi ele almamız gerekiyor. Birincisi çevremizin, ülkemizin ve hatta dünyamızın şu andaki durumu, ikincisi  o konuda nereden nereye geldiğimizdir. Örneğin eğitim alanında şu anda bölge illeri ve ülkemiz hangi aşamada, biz hangi aşamadayız? Yine sağlık alanında bölge illerine ve ülke geneline göre durumumuz nedir? Yine aynı şekilde bu iki alanda geçmişte durumumuz neydi?

Bana göre yaşadığımız sorunları değerlendirirken bu iki faktörün bileşkesini baz olarak ele almamız gerekiyor. Evet, birçok alanda ülke geneline göre geriden geliyoruz. Bunun aksini hiç kimse inkar edemez. Ama inkar edilemeyecek bir başka gerçekte hemen her alanda  eskiye oranla büyük bir düzelme içerisindeyiz. Bir kaç yıl öncesinde hayal bile edemeyeceğimiz birçok  hizmetlere de kavuştuk.

Bu gerçeğin yanında olaylara hep negatif bakmanın da bize bir faydası olmayacak. Psikolojik olarak rahatlamak ve bu güzel memlekette geçirdiğimiz zamanları daha mutlu hale getirmek içinde olsa biraz pozitif bir yaklaşım sergilememiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN