• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

SORUNLARIMIZI NE ZAMAN ÇÖZEBİLECEĞİZ?

Reklam
, 0 Yorum

Siirt olarak çözülemeyecek sorunlarımız yok aslında. Biraz çaba ve  biraz da destekle her türlü sorunumuzu çözebiliriz. Ama bizler belki de bugüne kadar aldığımız  ve bir türlü yerine getirilemeyen vaatler  yüzünden bu sorunların çözülemeyeceğine inanmaya başladık.

Gerekli çabayı harcama, kendimizi ve yetkililerimizi sorgulama, hatta hesap sorma yerine işin kolayına kaçıyoruz. “Bu iş nasıl olsa çözülmez” bahanesinin arkasına sığınıyor ve işi oluruna bırakıyoruz ve böyle yapınca da doğal olarak sorunlar hem artıyor hem de büyüyor.

Ekonomik, sosyal ve kültürel hangi alandan bakarsanız bakın, bugün yaşadığımız sorunların mutlaka bir çözümü vardır. Bazıları bireysel olarak; “benim, sizin, onun, bunun” harcayacağı çabalarla düzeltilebilecek sorunlar. Bunların başında birbirimizin arkasından yaptığımız dedikodular ve birbirimizi desteklemememiz, hatta biraz daha ileriye gideyim, birbirimizi sevmememiz  geliyor. Başarılı bir insanımıza bir değil, bin bir kulp takmayı ve onu aşağılamayı çok kısa sürede başarıyoruz. Kendisinde eleştirecek bir yön bulamadığımız zaman, ailesine , orada da bir şey ele geçiremediğimiz zaman ikinci derece akrabalarına ve sülalesine uzanıyoruz. Tabii bunu yaparken de onun bütün motivasyonunun çalışma azmini yerle bir ediyoruz ve iş hayatı açısından da onu adeta ölü bir canlıya dönüştürüyoruz.

Ekonomik sorunlarımızın başında  yatırım eksikliği ve bunun yol açtığı istihdam sorunu geliyor. Bu konuda da eksikliğin büyüğü bizim payımıza düşüyor. Devletimizin en fazla destek verdiği yatırımları teşvik ettiği 6. bölgede yer almamıza rağmen en az yatırım yapılan il konumundayız. Bu gerçeğin üzerine kafa yorup gerekeni yapmak üzere harekete geçmeliyiz. Burada yine en büyük sorunlarımızdan biri, birlikte iş yapmayı ve ortak olmayı da başarabilmeliyiz. Birlikte iş yaparak birçok yatırımı gerçekleştirebiliriz.

Eğitim, ulaşım ve diğer sektörlerde yaşanan sorunlar var ve bunları hepimiz biliyoruz. Ama kaçımız bu sorunları dile getirmek üzere devlet dairelerinin kapılarını aşındırdık? Kaç Siirtli günümüzün en yoğun kullanılan yöntemlerden biri olan sosyal medyayı kullanarak  yetkilileri mail ve  twitter mesajları ile adeta soru yağmura tabi tuttuk? Bunları yapmadık ve yapmıyoruz da. Bunun yerine başta da belirttiğim üzere, başımızı kuma gömüp bu iş nasıl olsa çözülmez çaresizliğinin arkasına sığınıyoruz ve böyle olunca da hep yerimizde duraklıyor, hatta geriliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN