• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

SOSYAL MEDYAYA ETKİN FREN!!!

Reklam
, 0 Yorum

AKP iktidarı, sosyal medyaya etkin bir fren getirmek hazırlığı içinde. Hazırlandığı belirtilen taslakta Twitter, Instagram ve Facebook’a temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmekte. Kişisel verilerin korunması, zararlı içeriğin 24 saatte kaldırması, kaldırmayanlara 50 milyon Euro’ya kadar ceza verilmesi gibi müeyyideler var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiğine yönelik açıklamalarının ardından, AKP’nin konuyla ilgili hazırladığı kanun teklifi çalışmasının detayları ortaya çıktı.

Düzenlemeyle, Twitter başta olmak üzere önemli sosyal ağlara hukuka aykırı içeriğin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanmakta. Düzenleme için Almanya ve Fransa’daki uygulamalar örnek olacak.

AKP’nin üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre, Türkiye’de temsilci bulundurulması için Twitter, Instagram ve Facebook gibi şirketlerin temsilcileri ile görüşmeler yapılacak. Instagram ve Facebook gibi şirketlerin Türkiye’de ofis açmaya sıcak baktığı, Twitter’ın ise bu öneriye olumlu bir yaklaşımda bulunmadığı belirtilmekte. Yapılacak düzenlemeyle, sosyal ağlarda vatandaşların kişisel verilerinin korunması da hedefleniyor. AKP Genel Merkezi’nde hukukçu kurmaylar ve bilişim hukukçuları ile bir araya gelerek Avrupa’daki uygulama ve modeller inceledi.

AKP’nin hukukçu kurmayları, sosyal medya düzenlemesi konusunda Almanya ya da Fransa’da çıkarılan yasanın örnek alınabileceğini ifade ediyorlar. Almanya’da, 2018 yılında yürürlüğe giren ve sosyal medyada yayınları düzenleyen yasaya göre, Facebook, Twitter, Reddit ve YouTube gibi platformlarda yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde ortadan kaldırılması, aksi takdirde 50 milyon Euro’ya varan para cezaları öngörülüyor.

Fransa’da ise ırk, din, cinsiyet veya engellilik konularında nefret söylemi barındıran içeriklerin 24 saat içerisinde, çocuk istismarı ve terör propagandası barındıran içeriklerin ise yalnızca bir saat içerisinde yayından kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde söz konusu platformlara içerik başına 1 milyon 250 bin Euro para cezası uygulanıyor.

AKP’nin hukukçu kurmayları, sahte hesaplar açılmasını engelleyen bir düzenlemenin olacağını ve ağır cezai yaptırımlarının geleceğini de ifade etmektedirler. Parti kurmayları, önümüzdeki günlerde tamamlayacakları çalışmayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunacak. Bu konuda MHP ile de görüştüklerini kaydeden parti kurmayları, sosyal medyada getirilecek düzenlemeyle ilgili gerekli bilgilendirmeleri yaptıklarını söylediler.

Düzenleme ile Netflix, Amazon Prime, Puhu TV ve Blu TV gibi platformlar da yasal altyapıya kavuşturulacak. BTK, kamu yararı gereklerini göz önünde bulundurarak söz konusu platformlarla ilgili “gerekli düzenlemeleri” yapmaya, yetkilendirilmeksizin söz konusu hizmet sunumunun engellenmesine ilişkin tedbirleri almaya yetkili olacak.

Öte yandan, daha önce MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün “Sosyal medyaya TC kimlik numarası ile girilsin” teklifine AKP’nin sıcak bakmadığı öğrenildi.

Sosyal medya ile ilgili gelişmenin, Beraat Albayrak’la ilgili son paylaşımlar nedeniyle ivedilik kazandığı anlaşılmakta. Bilindiği gibi, Esra ve Berat Albayrak’ın bir çocuklarının dünyaya gelmesinden sonra, sosyal medyada bazı edep dışı ifadeler kullanılmış ve tahkikat konusu olmuştu. Bu vesileyle biz de Berat Albayrak ve eşi Bayan Esra’ya edepsizce yapılan hakaretleri lanetliyor ve doğan çocukları için (HAYIRLI OLSUN) dileklerimizi iletiyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN