• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

SÖYLENENLER YAPILSAYDI

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde seslendirilen güzel söylemler lafta bırakılıyor ve ümit içine sokulan vatandaşlar bu nedenle umduklarını bulamıyor, sakıntılarından kurtulamıyorlar. Toplumun öncelikleri olan huzur ve refah konusunda yıllardır seçim dönemlerinde dile getirilen vaatlerin arzulanan sonuçları vermediği gerçeği, bu tespiti teyit eder. Son zamanlarda artan refahsızlık, halkımızın huzursuzluğunu da tırmandırmıştır ve bu iki önemli beklentiden ne zaman olumlu sonuçlar alınacağı noktasında maalesef bir tahmin yapma şansı söz konusu değildir.

İlimiz, yıllardan beri “geri kalmış yöreler” kapsamında değerlendirildiği halde, yine de bölgenin en geri şehridir ve bunun nedeni; kalkınmasına yönelik dile getirilen vaatlerin yerine getirilmemesidir. Anımsanırsa, aylar önce ilimiz Şirvan ilçesi Maden Köyündeki zengin bakır madenlerinin yerinde işleneceği müjdesi verilmiş, “Stratejik Yatırım Programına” alınan tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte binlerce işsizimizin istihdam edileceği müjdesi ballandırıla-ballandırıla dile getirilmişti. Çıkarılan zengin bakır madenlerinin hammaddesi işlenmek üzere Çin’e gönderiliyor ve işlenmiş olarak bu ülkeden çok pahalıya satın alınıyordu. Bu nedenle önemli zenginliğimize sahip çıkılarak ülkemiz ekonomisine kazandırılması hedeflenmişti.

Şirvan ilçemiz Maden Köyünde elde edilen zengin bakır madeni hammaddesinin işlenmek üzere Çin’e gönderilmeyip yerinde işlenmesini sağlayacak olan tesisle ilgi açıklamaları dönemin ilgili bakanı da teyit edip arkasında duracağını ifade ettiğinden, verilen  müjdenin hayata geçirileceği umutları yeşermişti ama, bu müjde de yerine getirilmedi ve Siirt ilimiz bölgede işsizliğin en koyu olduğu il olmaya devam etmektedir.

Yıllardır tamamlanmış olan Organize Sanayi Bölgesindeki parsellerin tümüne yakını boş bulunuyor ve işadamlarına yapılan sayısız çağrılara rağmen ciddi anlamda ilgilenen olmamaktadır. Koparılan Polis Meslek Yüksek Okulunun daha çok öğrenciyi barındıracak konuma getirilmesini beklerken, ilimiz ekonomisine azcık da olsa katkı sunan bu okulumuzun kapatılması, bir başka talihsizliktir.

Vaatlerin yerine getirilmemesi, üzücüdür ve bu gerçeğin biliniyor olmasına rağmen, vaatlerde bulunan muhterem zevat gerçeği umursamıyorlar. Belki de vaatlerin, müjdelerin unutulduğunu sanıyorlar ama hiç de öyle olmadığına tanık oluyorum. Bu cümleden olarak, yanıma gelen bazı işsiz hemşerilerim; “Stratejik Yatırım Programına” alındığı ve 10 bin insana ekmek kapısı aralayacağı belirtilen bakır madenlerini işleme tesisi ne oldu diye sordular ve ben de onların duygularına tercüman olarak müjdeyi verenlerin dikkatini çekiyorum. Bakalım, bir açıklama yapma zahmetinde bulunacaklar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN