• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

SPOR MERKEZLERİ VE YAZ KURAN KURSLARINA GİDENLER TAMAM DA

Reklam
, 0 Yorum

Öğrencilerimiz yaklaşık üç sürecek olan uzun yaz tatiline girdiler. Öğrencilerimizin bu uzun yaz tatilini değerlendirebilecekleri başlıca iki yerin bulunduğunu ve bunlarında yaz spor merkezleri ile yaz Kuran Kursları olduğunu daha önceki yazılarımda belirtmiştim.

Müftülükten yapılan yazılı açıklamada bu yıl için üç dönem boyunca 25 bin civarında öğrenciye eğitim verilmesinin planlandığı belirtildi. Üç dönem olarak kabul ettiğimizde her dönemde ortalama 8 bin civarında öğrencinin bu kurslardan yararlanabileceği sonucu ortaya çıkıyor. Yaz Spor Merkezlerine de bu miktarın yarısı kadar yani 12 bin civarında öğrencinin devam edeceğini varsayalım. Önümüze çıkan rakam 20 bini buluyor. İlimizde  ilk ve ortaöğretimde öğrenim gören öğrenci sayısı 100 bin civarında. Bunların 20 binini şöyle ya da böyle bu kurslarda eğitime tabi tuttuk. Peki, geride kalan büyük kitle ne olacak?

Burada şunu da belirtebiliriz, geride kalanların bir kısmı bir yerlerde çırak olarak çalışacak veya tatil köyüne ya da memleketine tatile gidecek. Ama bunların sayıları da öyle çok fazla olamaz diye düşünüyorum. Çırak olarak ağır işlerde çalışacak onların durumu da önemli bir başka konu.

İster yetkili olsun ister olmasın bu duruma karşı yüreğinde ve vicdanında en ufak bir sorumluluk hisseden herkesin durup düşünmesi ve değerlendirmesi gereken temel nokta budur. Siirt artık bizim çocukluğumuzdaki eski Siirt değil. O dönemlerde herkes, herkesi tanıyor, biliyordu. Nüfusta azdı. Şimdiki gibi iti kopukları çok fazla sayıda değildi. İnsanlar hem kendileri hem de çocukları açısından bugüne oranla çok daha büyük bir güven içerisindeydiler.

Su uyur, düşman uyumaz misali çocuklarımızı gençlerimizi zehirlemek isteyenler hiçbir zaman boş durmayacaklar ve melun işlerini yürütmeye çalışacaklar. Bu konuda elbette güvenlik güçlerimiz gereken önlemleri alıyor ve almaya da devam edecekler. Ancak, bunlar ne derece caydırıcı olabilirler? Çünkü dünyanın hiçbir yerinde bu tür tehlikeler yalnızca güvenlik önlemleri ile bertaraf edilemiyor. Mutlaka ama mutlaka toplumsal destekte gerekiyor.

Özetlemek gerekirse, konu önemli ve geleceğimizi oluşturuyor ve bu konuda hepimizin çok duyarlı olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN