• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

SU DEPOLARINA DİKKAT

Reklam
, 0 Yorum

Hayatımızda çok büyük bir öneme sahip ve sağlımızı olumsuz bir şekilde etkileyen bir çok şeyi, çoğu zaman göz ardı ediyoruz. Bunların başında su depoları geliyor. Gerekli temizlik işlemleri yapılmayan depolarda bulunan sulardaki mikroplar, başta tifo, kolera, dizanteri, akut bağırsak ve bulaşıcı sarılık gibi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Şehre su sağlayan şebekeler ve kent içi şebekede büyük bir sorun. Bunların  denetimleri sık sık yapılıyor. Gerekli numuneler alınıp tahlillere gönderiliyor ve ilaçlama yapılıyor.  Hastane okul yurt gibi toplu yaşanılan yerlerdeki depolarda aynı şekilde denetleniyor ve gerekli tahliller yapılıyor. Esas sorun ev apartman işyerlerinin depolarında. İşyerleri arasında da özellikle lokanta çayhane ve kahvehane gibi toplu yaşanılan yerler ön plana çıkıyor.

Buralardaki depoların  belirli periyotlarla  denetlenmesi ve özellikle de temizlenmesi gerekiyor. İlimizde depoların çoğu beton veya galvanizli çinkodan yapılmıştır. Çoğu zaman bu galvanizli saçlar yıpranmış ve paslanmış olabiliyor. Bu paslanmanın oluşturduğu tehlikeler ayrı bir konu.Bu depoların açık havada toz alacak bir konumda bırakılmaması gerekiyor.

Beton depolarına gelince bunların çoğuda  meydana gelen çatlaklardan içeriye su sızdırıyorlar.Üstelik bunlarında önemli bir bölümü de, cadde veya sokakta geçen  kanalizasyon şebekesinin daha alt düzeyinde olabiliyor. Bu durumda her zaman için bunlardan sızma olabileceği ihtimalini gösteriyor.

Bu nedenlerden dolayı bütün apartman yöneticileri ve bina sorumlularının su depolarını gözden geçirmeleri gerekiyor. Paslanmış çürümüş galvanizli depoların değiştirilmesine öncelik verilmelidir. Beton depolarında sızdırma problemleri varsa bunlar  için hemen önlem alınmalıdır. Bunların dışında ortalama 6 ayda bir depoların boşaltılarak, güzelce temizlenmesi varsa yosunlanma onlarında giderilmesi gerekiyor.

Çok az sayıda naylon türevli depolarda bulunuyor.Bunlarında özellikle direkt güneş ışınlarına maruz kalacak yerde bırakılmamaları büyük önem taşıyor.

Başta da belirttik bazı şeyleri ihmal ediyoruz.Ama aslında yanlış yapıyoruz.Çünkü bazı şeyler ihmale gelmez özellikle de sağlığımız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN