• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

SU FAKİRİ OLMA TEHLİKESİ VE ÜRKÜTEN YAĞIŞLAR!..

Reklam
, 0 Yorum

Son yıllarda dünya genelinde sözü edilen iklim değişikliği ülkemizde de görülüyor ve bu durumun, yakın bir gelecekte ülkemizi “su fakiri” konumuna taşıyacağından endişe duyuluyor. Büyüklerimden edindiğim bilgide; yıllar önce Kış mevsiminde ilimiz merkezine düşen Kar’ın kalınlığı bir metreyi buluyor ve zaman-zaman aşıyordu. O dönemlerde şehrin eski kesimlerinde yer alan cas evlerdeki damlar, kar düştüğünde verdiği ağırlığın çökmeye yol açmaması ve yatılan yerlere kar sularının damlamasını önlemek için temizlettirilirdi. Evlerinde su kuyusu bulunanlar; zaman-zaman bu kuyuları düşen kar ile doldurmaktaydı.

İklim değişikliği yüzünden start almış olan kuraklığa yönelik ciddi önlemler alınmadığı taktirde, yakın bir gelecekte içme suyunda sıkıntı çekme başta olmak üzere birçok önemli olumsuzluklarla karşı karşıya kalacağız. Her alandaki su savurganlığını önlemek, şüphesiz alınması gereken önlemler içinde en önemli olanıdır ve bu konuda vatandaşlar olarak bizlere de görev düştüğü unutulmamalıdır derken, Kış mevsiminde yeterli yağışlar yağmazken Yaz mevsiminde etkili olmaya başlayan sağanak yağışlardan da söz etmek isterim. Bu yağışlarla karşı karşıya kalan yerlerin bazılarında sel felaketi yaşanırken bazı mekanlar su altında kalmakta, rögarlar tıkandığı için yollarda su birikintileri ve göletler oluşmakta ve benzer sıkıntılar halkımızı zora sokmaktadır. Şüphesiz, gerçekleşen sağanak yağışların önlenmesi söz konusu değildir ama, bu yağışlar yüzünden çekilmekte olan bazı sıkıntıların asgari düzeyde gerçekleşmesini sağlamak mümkündür ve bu mümkünat, altyapı hizmetinin gerektiği şekilde ifa edilmesiyle gerçekleştirilebilir.  Ülkemiz genelinde hiçbir yerde altyapının önemsenmediği gerçeğini görmeyen göz yoktur ama, bu önemli beklentide yapılan hizmetlerin en iyi şekilde denetlenmesine halen de aldırış eden olmamaktadır ve bu yüzden sağanak yağışlar; sadece metropol illerimizde değil, diğer illerimizde de sözünü ettiğim olumsuzlukların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Siirt’te bile sağanak yağışların sebebiyet verdiği olumsuzluklar yaşanıyor ve her  yağış esnasında birkaç yıl önce altyapı hizmeti için harcanan trilyonların çöpe gittiğine tanık olmaktan duyduğumuz üzüntü tazeleniyor.

Sularımızı çok dikkatli kullanmamız gerektiğine dikkat çekerken, bundan sonra ülkemizin neresinde olursa olsun gerçekleştirilecek olan  altyapı hizmetlerinin sağlıklı olması için gereken denetimin esirgenmesinin de “ihanet” olarak görüleceğinin altını çiziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN