• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

SU’DA FAKİRLEŞME TEHLİKESİ

Reklam
, 0 Yorum

Son yıllarda sık sık iklim değişikliğinden söz ediliyor ve ülkemizin de bu değişiklikten nasibini alması durumunun tarım sektörü açısından olumsuzluğa yol açacağından endişe ediliyor. Meteorolojinin verilerine göre; Türkiye genelinde alansal alandaki yağış oranında 2009’dan günümüze dek yaklaşık %20 oranında bir azalma olmuş ve bu gidişle önümüzdeki yıllarda “Su fakiri” ülkeler arasında yer alma endişesiyle karşı karşıyayız. Gerçi ilgili bakanlıkça tarım sektöründe herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı belirtiliyor ama, tarım sektörünün çalışanları yeterli yağış gerçekleşmediğinden endişeli olduklarını dile getiriyorlar.

Ülkemizdeki suların %70’nın tarım sektöründe kullanıldığı ve bu nedenle yararlı ve daha az su tüketimi metotları üzerinde durularak hayata geçirilmesinin gerektiği belirtilirken, vatandaşlar olarak su savurganlığına meydan vermemek için çok duyarlı olmamız gerektiğine dikkat çekiliyor. Günümüzde başta buğday olmak üzere bir çok tarım ürününün daha başka ülkelerden ithal etmek mecburiyetinde kalmamız durumunu değerlendiren bazı tarım uzmanları; kuraklık devam ettiği taktirde daha çok su tüketen ürünlerde ithalatın daha da artacağını belirtirlerken; “Tarım ve hayvancılık sektöründe geldiğimiz noktalar çok üzücü ve düşündürücüdür..” diyorlar.

Boşuna büyüklerimiz; “Ya Rabbi, Kış’ımızı Kış, Yaz’ımızı Yaz eyle…” dememişler. Kış mevsimini bir bahar mevsimi olarak yaşıyor olmamız vesilesiyle büyüklerimizin  bu duasını anımsayarak onlar gibi terennüm ettim içimden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN