• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

SURİYE POLİTİKASINDA ŞİA MEZHEBİNİN ETKİSİ!!!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin Suriye politikasında, bu komşu ülkenin üst düzey yöneticilerinin itikatlarının EHLİ ŞİA’YA mensup olmalarının etkili olduğunu öne sürenler var. Başta Beşar Esad olmak üzere Suriye’nin üst düzey yöneticilerinin EHLİ ŞİAYA mensup oldukları bilinen bir gerçektir.

Şia ile Ehl-i Sünnet’in İslâm anlayışında pek çok ortak nokta bulunduğu bu açıdan hak bir mezhep olduğunu savunanlar yanında bu mezhep saliklerinin Kur’ân ve Sünnet’in bazı sarih naslarına muhalif olduklarını öne sürerek  EHLİ ŞİA’YI BEŞİNCİ MEZHEP olarak yorumlayanlar bulunmaktadır. Bilindiği gibi, EHLİ SÜNNETE göre hak olan mezhep sayısı dürttür. Bunlar da HANEFİ, ŞAFİİ, HAMBELİ ve MALİKİ’dir. Şia ve Ehl-i Sünnet’in farklı görüşlerinin olduğu bir gerçektir. Ancak, EHLİ SÜNNETİN hak olarak kabul ettikleri DÖRT MEZHEP ARASINDA DA GÖRÜŞ FARKLILIKLARI VARDIR. Zaten, farklar olmazsa, ayrı mezhepler olmazdı. Ancak, özellikle ehl-i şia’nın halifelik konusunda görüşleri kesindir. Ehli Şia’ya göre Halifelik, Hazret-i Ali ve soyuna aittir. Kerbelâ faciasının yaşanmasının temel sebebi de budur.

Bir hemşerimiz anlattı. İmam, Camiin avlusunda 10 çocuğu olduğunu beyan eden bir Suriyelinin bulunduğunu ve cemaatten yardım istediğini belirterek, arzu edenlerin yardım etmeleri hatırlatmasında bulunmuş.

Namaz kılındıktan sonra camiden çıkan bir vatandaş da camiin avlusundaki Suriyelinin yanına yaklaşmış. Suriyeli, Arapça olarak:

-Oğlum şehit edildi. Suriye’den kaçmak mecburiyetinde kaldık! deyince, hemşerimiz dayanamayarak sormuş:

-Öldüren de, ölen de (ALLAH-U EKBER!) diyorlar. Bu ne biçim şehitlik?

Bunun üzerine muhatabı:

-Sen nasıl (Aleviler Müslüman değil!) dersin!diye kızmış.

Bölgemizde bir MEZHEP SAVAŞI çıkarmak için çaba gösterenlere duyurulur.

İşte, Türkiye’ye gelen dört milyona yakın mülteci hep bu zihniyette. Onları destekleyenlerin de aynı zihniyette olduklarına bir şüpheniz olmasın!

ANEKDOT

Vatandaşın biri Diyanetin Fetva kuruluna şöyle bir soru sormuş:

-Alevi mezhebinden biriyle evlenebilir miyim?

Cevap verilmiş:

-Müslüman, ancak Müslüman ile evlenebilir…

Diyanet İşleri Başkanlığı fetva kurulunun bu cevabının ne anlama geldiğini açıklamaya gerek yok herhalde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN