• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

TALAN EDİLEN YEŞİL ALANLAR VE YAĞMALANAN VAKFİYELER!

Reklam
, 0 Yorum

Şehrimizde bir zamanlar vakıf arazilere kimseler dokunmak cesaretini göstermezlerdi. Öyle ki, vakıf arsalar, araziler beton binalar arasında birer yeşil vaha gibi kalırlardı. Şehrin işlek bir semtinde böyle yeşil bir vaha gördüğümüz zaman, (Mutlaka vakıftır. Yoksa çoktan betonlaştırılmıştı!) derdik!

Ama son yıllarda, Şehrimizde, gerçekten korkunç derecede bir VAKIF YAĞMASI VAR. Gerçeği söylemek gerekirse, vakıf konusunda babalarımız, dedelerimiz çok hassastılar. Hiç kimse, vakıf mal almaz, bırakın almayı,  herhangi bir şekilde halkın eline geçmiş, üzerinde iş yeri ve konut inşa edilmiş vakıf yerleri bile kiralamağa yanaşmazdı.

Vakıf araziler üzerinde inşa edilmiş bazı devlet lojmanlarına dahi, muktesep hakları olduğu halde yerli memurların oturmadıklarına çok tanık olduk. Ancak ve maalesef yaşanan terör olayları sonucu VAKIF MAFYALARI TÜREDİ. Vakıf araziler üzerinde mantar gibi gecekondular bitmeğe başladı. 49 yıllığına yap-işlet-devret usulü yağmalar zaten yasal olarak meşru! Helâle, harama aldırış edilmeden, dört elle yağmaya gidildi. Neden böyle oldu, kesin bilemeyiz amma, işin gerçeği şu ki, SANKİ TERÖR OLAYLARI SONUCU YAŞANAN KÖYLERDEN ŞEHRE GÖÇLER, VAKIF YAĞMASINI MEŞRULAŞTIRDI!

Dini kurallar içinde vakıf gayrimenkul alınmaz, satılmaz, amacı dışında kullanılamaz. Amma velâkin, bırakın amacı dışında kullanılmayı, üzerinde kumarhaneler, meyhaneler kurulanlar bile oldu. Bu yağmanın önü alınmazsa, kısa süre sonra vakıf gayrimenkul de kalmayacak. Beton yapılar arasında VAHA gibi duran arsalar da parsellenecek.

Şehrimizde, vakıf araziler üzerinde kurulmuş çok sayıda gecekondular olduğu söyleniyor. Şimdi, vakıf arazilere kurulmuş bu gecekonduların meşrulaştırılması için çalışmalar yapılmakta. Doğru mu, yalan mı bilemiyoruz amma, mevcut duruma bakarak rahatlıkla şunu söyleyebiliriz. “Onlar (ATALARIMIZ) VAKFETTİLER, BİZ YAĞMALIYORUZ!”

Yaşanan bu durumun, başka bir izahı var mı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN