• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TAM DA ZAMANI…

Reklam
, 0 Yorum

İngiltere ile batılı ülkelerin verdikleri destekten çok, ABD’nin İsrail’e destek verdiğini görmeyen göz yoktur ve şüphesiz bunun nedeni, süper gücün Ortadoğu’daki çıkarlarıdır. ABD yönetimleri, halklarının İsraillileri dini görüş açısından kendilerine daha yakın görmelerini de dikkate alarak bir avuçluk ülkeye her türlü desteği veriyorlar.

“Deli dolu” denen ABD Başkanı Trump’ın twetter hesabından; “52 yıl sonra ABD’nin İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımasının zamanı geldi. Burası İsrail ve bölgesel istikrar açısından kritik, stratejik ve güvenlik önemine sahip…” sözleriyle yaptığı açıklama Türkiye’de tepki uyandırdı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dile getirdiği tepkiler sonrasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da  İslam İşbirliği Teşkilatı Acil İcra Komitesi toplantısında Trump’ın açıklamasına yönelik; “Amerika Başkanının Golan Tepeleriyle ilgili talihsiz açıklaması bölgeyi yeni bir krizin, yeni bir gerilimin eşiğine getirmiştir. Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına izin vermeyiz..” diye duyulan tepkiyi vurguladı.

ABD’nin Ortadoğu üzerindeki hesapları gün ışığındadır ve İsrail’i kendi amaçları için kullanılabilecek bir güç olarak kabul etmekte, bu vesileyle istediği desteği esirgememektedir. Yıllardır Filistin halkına zulmeden İsrail’in bir zamanlar Arap dünyasını savaşta hezimete uğratması, ABD’den aldığı destek sayesindeydi ve İslam ülkeleri aradan geçen yıllara rağmen bu gerçekten ders çıkararak güçlü bir birlik kurmayı başaramamışlardır.

Başkan Trump’ın Golan Tepeleri üzerindeki  İsrail egemenliğini meşrulaştırmak istemesi, sayın Erdoğan’ın belirttiği gibi bölgede yeni bir gerileme yol açacaktır ve ne var ki ABD; bölgemizdeki gerilimleri umursamıyor. Binlerce insanın ölmesi, milyonlarcasının başka ülkelere iltica etmelerine aldırış etmiyor. Hemşerilerimin dile getirdikleri gibi, “ABD’nin müttefikliği ve stratejik ortaklığı noktasında bizim de çok dikkatli olmamızın ve karar  almamızın zamanı gelmiş, hatta geçmiştir…” diyerek Trump’ın açıklamasını kınıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN