• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

TANK PALET FABRİKASI, 50 MİLYON DOLAR İÇİN Mİ SATILDI!

Reklam
, 2 Yorum

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde iktidar ve muhalefet partilerinin sözcüleri arasında yapılan karşılıklı salvoların en önemli  konularından biri de Sakarya’da bulunan Tank Palet Fabrikasının durumudur. Muhalefet, stratejik önemi haiz bu tesisin yüzde 49.9’unun yabancı bir devletin ordusuna (Katar’a) satıldığını, iktidar ise satılmadığını, sadece işletme hakkının 20 yıllığına devredildiğini meydanlarda bangır-bangır dile getirmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kara kuvvetleri ihtiyaçları için üretim yapmak üzere 1975 yılında kurulan Tank Palet Fabrikasının asıl adı (Sakarya 1.Ana Bakım Fabrikası)dır.  1. Ana Bakım Fabrikası veya halkın dilindeki yaygın adıyla Tank Palet Fabrikası 1975 yılında Sakarya’da Milli Savunma Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Fahri Korutürk’ün Cumhurbaşkanı, Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu yıllarda vücut bulmuştur.

Bu Fabrika aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk askeri fabrikasıdır. Bu yüzden de Türkiye Cumhuriyeti milli savunma sanayisinde çok önemli bir yere sahiptir. Kurulduğu günden bu yana her türlü askeri kara taşıtlarının bakımı, onarımı, modifiye edilmesi, TSK’ya ait tank motoru, tank paleti, gece görüş dürbünü, fırtına obüsü gibi tank malzemelerinin üretilmesi sorumluluklarını üstlenmiştir. Zaten ‘Tank Palet’ adı da buradan ileri gelmektedir. Tank Palet Fabrikası; Sakarya’nın Arifiye ilçesinde bulunmaktadır ve 1.8 milyon metrekare alan üzerine kuruludur. Fabrikada 29 subay, 50 astsubay, 22 uzman çavuş, 112 memur ve 714 işçi çalışmaktadır.

Fabrikanın özelleştirilmesi veya iktidar mensuplarının söylemleriyle işletme hakkının 20 yıllığına Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak olan BMC ile yüzde 49,9 hissesinin Katar’a devrinin gerekçesi olarak bakımı ve geliştirilmesi için gerekli 50 milyon doların tedarik edilememesiymiş!

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuyla ilgili çağrıda bulunarak “Sorun 50 milyar dolarsa, anlaşmayı rafa kaldırsınlar. Ben o 50 milyon doları bulmayı taahhüt ediyorum” demiş.

Doğrusunu isterseniz, böylesine önemli bir tesisin yüzde 49.9 hissesinin Katar’a satılmasına milletçe karşıyız. Sayın Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi sorun fabrikanın bakımı ve geliştirilmesi için gerekli 50 milyon doların bulunamamasından kaynaklanıyorsa, bu paranın toplanması için bağış kampanyası açılırsa, söz olsun ben de bir maaşımı bu kampanyaya seve-seve vererek katkıda bulunacağım. Benim gibi düşünen o kadar çok vatandaş var ki, 50 milyon dolar 3 ay değil, 3 gün içinde toplanır…

2 yorum “TANK PALET FABRİKASI, 50 MİLYON DOLAR İÇİN Mİ SATILDI!”

  1. şte bay kamal ne yapsa ters, ne söylese yalan beynini ve ruhunu ABD satmış Diyarbakırda eylem yapan annelerden hiç bahsetmiyor teröre destek vermeyen devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN