• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TARİHİ AYASOFYA KARARINA İMZA ATAN DANIŞTAY 10. DAİRE BAŞKANI YILMAZ AKÇİL, İLK RÖPORTAJINI GAZETENİZ SİİRT’E VERDİ

Reklam
, 0 Yorum

Haber/Röportaj:Aydın SEVİNÇ

Ayasofya’nın statüsü hakkındaki tarihi karara imza atan Danıştay 10. Daire Başkanı Yılmaz Akçil, zorlu sürecin dönüm noktalarını gazeteniz Siirt’in İstanbul Marmara ve Ege Bölge Temsilcisi Aydın Sevinç’e anlattı.

Akçil, Ayasofya kararı ile ilgili olarak öncelikle usule dair detaylı incelemede bulunduk. İdari Yargılama Usulü Kanununa göre bir dava dosyasının esastan görüşülebilmesi için gerekli tekemmül sürecini tamamladık. Kararda dava açma süresi, kesin hüküm vb. gibi usule dair hususları açıklığa kavuşturduk. Daha sonra esasa ilişkin inceleme yaparken 30 yıllık birikimimizle tamamen hukuki değerlendirme yaptık. Vakıf mevzuatını, Fatih’in vakıf senedini, UNESCO Sözleşmesi’ni, AİHM, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay içtihatları ile Danıştay’ın müktesebatını dikkate alarak nihai karara vardık dedi.

1934 yılında atılan imzanın sahte olup olmadığı sorumuz üzerine Akçil, incelemesini yapmadık fakat yapmış olduğumuz araştırmalarda Atatürk’ün Ayasofya’yı daha sonra ziyaret ettiğini ve bu durumun da haberi olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Sayın Akçil’e bu olayın ne zaman gündeme geldiğini sorduğumuzda ise, 19 Kasım 2019 tarihinde dosyanın açıldığını, incelemelerin Mart ayında bittiğini fakat pandemi süreci nedeniyle Mayıs sonuna sarktığını belirtti.

29 Mayıs tarihinin özellikle neden seçildiğini sorduğumuz sayın Akçil, durumun tamamen tesadüf ve süreç ile alakalı olduğunu ifade etti.

Son olarak iznin çok tepki aldığını belirttiğimiz Sayın Akçil, vermiş olduğu cevapla, vazifemiz  gereği yapmamız gerekeni yaptık dedi.

Gazeteniz Siirt’in İstanbul Marmara ve Ege Bölge temsilcisi Aydın Sevinç, Danıştay 10. Daire Başkanı Sayın Yılmaz Akçil’i almış oldukları karar nedeniyle tebrik ederek bugüne kadar hiç bir gazete, televizyon ve hiç bir basın organına demeç vermeden gazeteniz Siirt’i tercih ederek onurlandırdığı için teşekkür ederken; Siz ve mahkemenizdeki saygıdeğer üyeler, tarihe geçen bir karar aldınız. Siz ve değerli heyetiniz bugüne kadar almış olduğunuz binlerce karara rağmen tanınmıyordunuz ama bugün sizi tüm Dünya ve Türkiye kamuoyu çok yakından tanıyor ve gurur duyuyor. Sizi ve heyetinizi tekrar tebrik ediyor, bugüne kadar göstermiş olduğunuz sağduyulu duruşunuzdan dolayı üstün muvaffakiyetler diliyoruz. Allah’a emanet olun dedi.

Son olarak sayın Akçil, Siirt’i ve Siirtlileri çok sevdiğini de sözlerine eklerken, Siirt İl Özel İdare Genel Sekreteri, İl Özel İdarespor Kulüp Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Hifzullah Canpolat, Metin Canpolat ve tüm ailesiyle birlikte Siirtlilere selamlarını gönderdi.

10.Danıştay Daire Başkanı Sayın Yılmaz Akçil’in ulusal ve yerel bazdaki ilk röportajını Gazeteniz Siirt’in yayınlamasına vesile olan Danıştay Hakimi hemşerimiz Ahmet Canpolat’a teşekkürlerimizi sunarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN