• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

TARİHİ BULUŞMA!

Reklam
, 0 Yorum

Dün gece, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Salonunda tarihi(!) bir buluşma gerçekleştirildi. Tarihi buluşma dedikleri 23 Haziran 2019 Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin adaylarından Millet İttifakının adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu ile Cumhur ittifakının adayı AKP’li Binali Yıldırım’ın açık oturumda karşı karşıya gelecek olmalarıydı. Bilindiği gibi 31 Mart 2019 günü yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin sonuçları YSK’nın kararıyla yok hükmünde sayılmış ve önce kazandığı ilan edilen Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası geri alınarak, seçimlerin yenilenmesi kararı verilmişti. Açık oturumda seçimlerin iki kuvvetli rakibi karşı karşıya gelecek ve kurtlarını dökmelerine fırsat tanınacaktı. Oysa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayları sadece bu ikiliden de ibaret değildi. Diğer bazı siyasi partilerin adayları da seçimlere katılacaklar ama, onlar yok hükmünde sayılmışlardı.

Bütün medeni ülkelerde bu gibi açık oturumlar hep yapılır, adaylar karşı karşıya gelerek kazanmaları halinde neler yapacaklarını anlatır, rakiplerine sorular yönelterek onları köşeye sıkıştırmağa çalışırlar. 17 yıl öncesine kadar  Türkiye’de de bu böyleydi. Son açık oturum 2002 yılında AKP’nin çiçeği burnunda Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında yaşanmıştı. Ondan sonra da böyle bir buluşma hiç gerçekleşmedi. 17 yıl sonra, Partisinin Genel Başkanı  Erdoğan’dan icazet alan Binali Yıldırım, açık oturuma çıkmayı kabul etti.

Bir gazeteci olarak açık oturumu baştan sona kadar dikkatle izledim. FOX TV’den İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen açık oturumda dişe dokunur pek bir şey bulmadığımı belirteyim. Açık oturumda dile getirilenler, kamuoyunun malumu olan bilgilerden ve görüşlerden ibaretti. Bilinmeyen yeni bir husus dillendirilmedi. İki rakip de sakin görünmekle birlikte, oturumun sonunda üstünlüğün Ekrem İmamoğlu’nda olduğu kanaati hâkim oldu.

2002’de Erdoğan ve Baykal arasında gerçekleştirilen açıkoturumda, Erdoğan mağdurları oynuyordu. Uğur Dündar’ın moderatörlüğünü yaptığı açık oturumun galibi Erdoğan olmuştu. Çünkü Millet olarak mağdurlardan yana tavır almak gibi bir özelliğimiz vardır. Bu sebepten olacak karar vermemizde hislerimiz etkili olur!

Dün gece yapılan açık oturumun galibi de Ekrem İmamloğlu olarak yorumlandı. Çünkü halkın nazarında MAZLUMDU. Belediye Başkanlığı mazbatası YSK’nın kararıyla elinden alınmıştı. Bu mağduriyet havası içinde yapılan açık oturumun galibinin milletin sinesinde yer edinen Ekrem İmamoğlu olacağı havası bir ön görüş olarak zaten kabul görmekteydi.

Açık oturumun 23 Haziran 2019 günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonuçlarına bir etkisi olacak mı, hiç zannetmiyorum! Millet kararını çoktan vermiştir. Kararını değiştirmesi için de her iki aday tarafından hiçbir önemli mesaj verilmedi, konuşulanlar, bilinenlerin tekrarından ibaretti.

Evet, 17 yıl sonra Türkiye’de bir ilk gerçekleşti. İki siyasi partinin adayları bir açık oturumda karşı karşıya gelerek, kendilerini seçmenlerine tanıtmak fırsatını buldular! Oysa seçmen zaten ikisini de artık çok yakından tanımaktaydı. 31 Mart seçimleri öncesinde böyle bir açık oturum düzenlenseydi, o zamanlar için pek tanınmayan Ekrem İmamoğlu’nun lehine bir sonuç doğabilirdi. Ama günümüzde Ekrem İmamoğlu artık, 25 yıllık siyasi hayatı olan Binali Yıldırım’dan bile çok fazla tanınmaktadır. Bunun böyle olmasını sağlayan da, AKP iktidarının kendisi olmuş ve mağdur duruma düşürdüğü İmamoğlu’nu adeta kahramanlaştırmıştır! İşin özeti budur!

TAŞLAMALAR

İMAMAOĞLU-YILDIRIM

GÖRÜŞTÜ DE NE OLDU

SEÇMENİN KARARINA

BİR ETKİSİ OLDU MU

SEÇMENİN KARARINI

ETKİLEYECEK DURUM

YAŞANMADI GERÇEK BU

İYİ OLDU OTURUM

BUNDAN BÖYLE BU GİBİ

OTURUMLAR YAPILSIN

SEÇMENLER TARAFINDAN

ADAYLAR DA TANINSIN

OTURUMUN GALİBİ

İMAMOĞLU OLMUŞTUR

ZİRA Kİ MİLLETİMİZ

MAĞDURU HEP TUTMUŞTUR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN