REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TARİHİ MEKTUPLAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TARİHİ MEKTUPLAR!
1-Ahmet ARITÜRK
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
2 views
10 Haziran 2019 - 14:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Öyle mektuplar var ki (TARİHİ MEKTUPLAR) olarak adlandırılmaları gayet yerinde olur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde de bu gibi tarihi mektuplar yazılmıştır. Ancak konumuzu ilgilendirmesi bakımından biz bunlardan sadece birinden bahsedeceğiz. Bu mektup, Tarihe MUHTEŞEM SÜLEYMAN olarak mühür vuran Kanuni Sultan Süleyman’ın kendisinden yardım dileyen dönemindeki Fransa Kralı Françesko’ya yazdığı mektuptur. Françesko’nun yalvarış dolu mektubuna karşılık Kanuni sultan Süleyman’ın yazdığı cevap mahiyetindeki mektuba bakıyoruz da, nerelerden, nerelere geldik diyoruz!

Cumhuriyet tarihi dönemimizde de yaşanan bir (JOHNSON MEKTUBU) gerçeği vardır. 1964’lü yıllarda Türkiye, Kıbrıs’taki olaylara müdahale etmek hazırlıkları içindeyken, ABD Başkanı Johnson, dönemin Başbakanı Merhum İsmet İnönü’ye tehdit dolu bir mektup göndererek Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesinin önüne geçmek ister. Büyük Devlet Adamı İnönü’nün cevabi mektubu gayet nettir. (Yeni bir dünya kurulur Türkiye de bu yeni dünyadaki yerini alır) der ve restine rest çeker…

Bugünlerde, yine tarihi bir mektuptan söz edilmektedir. Türkiye’nin Rusya’dan alacağı ve parasını ödediği S-400 hava savunma sistemleri büyük müttefikimiz(!) ABD’yi hayli öfkelendirmiş olacak ki, Füzelerin Rusya’dan alınması beklenen tarih yaklaştıkça ABD ile yaşanan gerilim tırmanmaktadır. Nitekim konuyla ilgili olarak Savunma Bakanı Hulusi Akar’a bir mektup gönderilerek, Türkiye’nin, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması durumunda F-35 ortaklığının tehlikeye gireceği,  Washington’ın Türk pilotların eğitimi konusuna bazı yaptırımlara hazırlandığı duyurmuş bulunmaktadır.

Milli Savunma Bakanlığı, 6 Haziran tarihli tarihi mektubun, basına ‘sızması’ üzerine 8 Haziran 00.28’de yaptığı kısa açıklamada konuyla ilgili şu ifadelere yer vermiş bulunmakta:

“ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a bir mektup gönderilmiştir. İki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konularını kapsayan söz konusu mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir.”

Medyaya sızan tehdit dolu mektubun içerdiği önemli konular ise şöyle sıralanmaktadır:

*Eğer Türkiye S-400 tedarik ederse, ülkelerimiz Türkiye’nin F-35 programını sürdürmemesi üzerine bir plan geliştirmek zorundadır. Türkiye S-400 teslimatını kabul ettiği takdirde F-35 almayacaktır.

*Türkiye’nin F-35 programının idari faaliyetlerine katılımına, usulüne uygun şekilde son vermeyi sağlamak amacıyla, 12 Haziran 2019’da yapılacak yıllık F-35 İcra Kurulu Başkanları Yuvarlak Masa toplantısına Türkiye’nin katılımını öngörmemekteyiz ve programın yönetişim belgelerinin güncellenmesi de Türkiye’nin katılımı dışında ilerleyecektir.

*F-35’ler dair bütün eylemler Türkiye’de S-400 mevcudiyetinin riskleri üzerine temellendirilmiştir ve Rusya’ya ilişkin Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlarla Karşıkoyma Yasası (CAATSA) yaptırımlarından ayrıdır. Kongre’de her iki parti [Cumhuriyetçi ve Demokrat] tarafından S-400 edinmesi halinde Türkiye’ye CAATSA yaptırımları uygulanması konusunda güçlü irade mevcuttur.

*Türkiye’nin S-400 tedariki ulusunuzun Birleşik Devletlerle ve NATO bünyesinde işbirliğini geliştirme ve koruma imkânlarını aksatacak, Türkiye’nin Rusya’ya stratejik ve ekonomik aşırı-bağımlılığına yol açacak ve Türkiye’nin savunma sanayi ve iddialı ekonomik kalkınma hedeflerini baltalayacaktır. Bu yolda devam[ınız] istihdamda, milli gelirde ve uluslararası ticarette kayıplara neden olacaktır. Başkan Trump’ın hâlihazırda 20 milyar dolar olan ikili ticaret hacmini 75 milyar dolara yükseltme kararlılığı da, ABD’nin CAATSA yaptırımları ilanıyla tehlikeye düşebilecektir.

Öte yandan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Ellen Lord da, Türkiye’ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini almaktan vazgeçmesi için 31 Temmuz’a kadar süre tanıdıklarını açıkladı ve “Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasının F-35 programına katılımı ile örtüşmeyeceğini” söyledi, aksi takdirde Türkiye’nin F-35 programından çıkartılacağını, program kapsamında ABD’de eğitim görmekte olan Türk askerlerinin sınır dışı edileceğini, Türk şirketlerinin de F-35 programına katılamayacağını belirtti.

Sadaret makamında bir İsmet İnönü yok ki, küstah ABD’ye gerekli cevabı versin. Ne demiş atalarımız, bükemediğin eli, öpeceksin!!!

TAŞLAMALAR

İBB SEÇİMİNE

KİLİTLENDİ TÜRKİYE

DEMOKRASİ ADINA

ÜLKEYİ GERMEK NİYE

İSTANBUL’UN SEÇİMİ

PAHALIYA PATLADI

ALTIN, DÖVİZ, ENFLASYON

FIRLADIKÇA, FIRLADI

İSTANBUL’UN RANTINI

KARDEŞ-KARDEŞ PAYLAŞMAK

VARKEN GERGİNLİK NEDEN

NELER-NELER DÖNMÜŞ BAK

VAKIFLAR VE DERNEKLER

İHYA EDİLMİŞLER BAK

HALI KALKACAK OLSA

NE PİSLİKLER ÇIKACAK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.