• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ SİİRT’TEYDİ!

Reklam
, 0 Yorum

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bugün Şehrimizdeydi. Siirt Havalimanında Vali Ali Fuat Atik ve protokol mensuplarıyla partililer tarafından karşılanan Bakan AKP İl başkanlığını ve Valilik Makamını ziyaret ederek, Vali Atikten, İlimizin sorunları hakkında brifing aldı.

Daha sonra Siirt Üniversitesi Merkez Kampüsündeki Konferans salonuna geçen Bakan ve beraberindekiler burada düzenlenen Sektör Değerlendirme toplantısına katıldılar. Türkiye’nin tarım politikasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan, daha sonra Helikopterle Çetin Barajının durumunu havadan inceledi.

Tarım Bakanı ve beraberindekiler bu inceleme gezisini müteakip Şırnak’a gitmek üzere Siirt’ten ayrıldılar.

VALİ ALİ FUAT ATİK’İN KARŞILAMADA YAPMIŞ OLDUĞU KONUŞMA:

SAYIN BAKANIM, DEĞERLİ PROTOKOL ÜYELERİ, KIYMETLİ KATILIMCILAR, DEĞERLİ AKADEMİSYENLER, HANIMEFENDİLER, BEYEFENDİLER, BASINIMIZIN SEÇKİN TEMSİLCİLERİ

 İlimize teşrifleri ile bizleri onurlandıran Sayın Bakanımıza, en derin saygılarımı sunuyor, hepinizi muhabbetle selamlıyor, hoş geldiniz diyorum.

12 bin yıllık tarihi geçmişi ile Mezopotamya ve Anadolu Uygarlıklarının izlerini taşıyan, asırlardan beri farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan ilimiz,  doğa güzellikleri ve inanç turizmiyle çok zengin tarihi bir dokuya sahiptir.

İlimiz, aynı zamanda hoşgörünün ve sevginin barışla yoğrulduğu, içinde farklı dillerin, dinlerin konuşulduğu bir kardeşlik şehridir.

SAYIN BAKANIM KIYMETLİ MİSAFİRLER

İlimizin kalkınma lokomotifi tarım ve hayvancılıktır. Siirt ekonomisinin can damarı olarak gördüğümüz tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için Bakanlığımızın himayelerinde, çok yönlü projeler uyguluyoruz. Her biri kendi alanında marka haline gelen Siirt Fıstığı, Pervari Balı ve Zivzik Narı için birçok proje ve milyonlarca liralık yatırım yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

İlimiz, 300 bin dekar arazisiyle ülkemizde Fıstık üretiminde önemli bir merkezdir. Ayrıca 1 milyon 200 bin’nin üstünde küçükbaş hayvan sayısı ile Türkiye’de ilk beşte, 160 bin arı kovanı, 1.700 ton bal üretimi ile Türkiye’de ilk ondadır. Ayrıca 10 bin dekar arazi ve 12 bin 500 ton verimi ile Zivzik Narı üretimi bulunmaktadır.

 2002 yılında 40 bin dekar olan Siirt fıstığı alanımız, bugün itibariyle 300 bin dekarı aşmış durumdadır.

15 bin ton civarında olan Siirt fıstığı verimini destekleyeceğimiz sulama projeleri ve modern yetiştirme teknikleri ile çok kısa zamanda 50 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz.

İlimizde Siirt Fıstığı yetiştiriciliğini daha iyi yerlere taşımak için Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz bünyesinde ‘’Siirt Fıstıkçılık Birimi’ni kurduk.

Birim, bünyesinde kurulan ‘’Fıstık Mobil Timi’’ ve ALO SİİRT FISTIĞI DANIŞMA HATTI ile sadece ilimize değil, bölgemize ve Ülkemiz genelinde konuya merak duyan herkese hizmet vermektedir.

Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’mız tarafından Rekabetçi Sektörler Programı (IPA) kapsamında Avrupa Birliği ile ortak yapılan ‘Siirt Fıstık İşleme Entegre Tesisi’ yaklaşık 36 milyon TL’lik bir harcama ile 2017 yılında halkımızın hizmetine girmiştir.

Avrupa Birliği desteğiyle ilimize kazandırılan ve dünyanın en modern tesisleri arasında yer alan ‘Siirt Fıstığı Entegre Tesissimizin’ üretimi  ‘’Fistalora’’ ürünleri ile markalaşma yolunda önemli bir adım atılmıştır.

Bakanlığımızın destekleri ile tarımsal ürünlerimizi çeşitlendirilerek, çok yakın zamanda Cevizde de iddialı konuma geleceğiz.

2018 yılında Valiliğimizin destekleriyle, 1200 dekarda, 1 milyon TL bütçeli ceviz projesi yapıldı. Böylelikle ceviz alanımız, 3500 dekar alana ulaştı.

İlimizde 2018 yılında 55 milyon olmak üzere, son 6 yılda yaklaşık 255 milyon TL destekleme ödemesi yapıldı.

SAYIN BAKANIM KIYMETLİ MİSAFİRLER

2019 yılında Kırsal Kalkınma Yatırımlarında en az 10 milyon TL’lik yatırım amaçlıyoruz. Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğümüzün eski yerleşkesine 5 milyon bütçe ile “Siirt Ağaç ve Tarım Müzesi” projesini, Sosyal Kalkınma Programı (SODES) ve Dicle Kalkınma ajansının güdümlü yatırım proje desteği ile yatırım programına alındı. Projeyi en kısa zamanda hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Bakanlığımız ve valiliğimizin destekleriyle en az 10 bin dekar yeni fıstık bahçesi kurulumunu hedefliyoruz. İlimizde hayvancılık ve arıcılık alanlarında 1 milyonu aşan projeler ile sektörü destekliyor gelişmesi için Bakanlığımızın destekleri ile çalışıyoruz.

Sözlerime son verirken, ilimize teşrif eden başta Sayın Bakanımıza ve beraberindeki heyete teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN