• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

TARIM SEKTÖRÜ İHMAL EDİLMEMELİ!

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde tarım sektörünün ihmal edildiği ve bu nedenle bir zamanlar bu sektör sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli 7 ülkesinden biri olma sıfatımızı yitirdiğimiz, ilgililerin malumudur ama bu olumsuzluğu gidermek için gerçekçi önlemlerin ne olacağı noktasında kafa yoran yok.

Hububat ürünleri içinde en önemli olanı buğdaydır ve en stratejik olan bu ürün için dahi bir stratejimiz olmadığı anlaşılıyor. Dünyanın birçok yerinde buğday üretimi artarken, bizlerdeyse azalıyor ve bunun nedeni artan maliyetlerdir. Çiftçi vatandaşlarımız buğday’dan kazanç sağlayamadıklarından, başka ürünler ekmeye yöneliyorlar ve son zamanlarda bu ürünlerden de umdukları kazancı elde etmediklerinden üretimlerini azaltmak zorunda kalıyorlar. Haliyle de tarım sektörümüzdeki bu gerileme, buğday dışında birçok tarımsal ürünün daha ithal yolu ile sağlanmasına yol açmaktadır.

Tarım ürünlerinin çok yakın bir zaman dilimi içinde tahminlerin üstünde değer kazanacakları, dünya nüfusundaki artış doğrultusunda dile getiriliyor ve bazı ülkeler bu gerçek nedeniyle hububat üretiminde artış sağlamaya gayret ederlerken, çok elverişli bir tarım potansiyeline sahip ülkemizde üretimde artış sağlayacak gerçekçi önlemler alınarak hayata geçirilmiyor.

Tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir yere sahip olan ilimiz Kurtalan ilçesindeki çiftçilerin de bu yıl buğday dışında hububat ekimine ağırlık verme arayışı içinde olduklarını duyunca, yaşanılan gerçek nedeni ile üzüntüm tazelendi. Buğday dışında başka hububat ekimi arayışlarının nedeni malum olan maliyetlerdeki artıştır ve söz konusu maliyetleri asgari düzeye çekecek önlemleri yaşama geçirmeye gayret edilmiyor.

Sektörde iyi olduğumuz söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını sadece sektörde çalışan çiftçiler değil, biz vatandaşlar da çok iyi biliyoruz. Vatandaşımızın, tarım sektörünün ihmal edilmeyerek çiftçiye destek verilmesi gerektiğine yönelik ifadeleri, tarıma gereğince sahip çıkılmadığı anlamındadır ve bu ifadelerin dikkate alınması, bu alandaki ithalatın son bulmasına vesile olacaktır diyerek ilgililerin tarım sektörünü ihmal etmemelerinde büyük yarar olacağının altını çiziyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN