• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TARIM SEKTÖRÜ, SIKINTILI

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizin çok elverişli olan tarım potansiyeli değerlendirilemediğinden bu sektörde çekilen sıkıntının daha da yaygınlaşacağı, dile getirilen yakınmalardan anlaşılıyor. Tarım sektöründe uğraş veren vatandaşlarımız, artan maliyetler yüzünden mesleklerini icra etmede büyük zorluk yaşadıklarını ve bu nedenle ekilmekte olan alanların daha da küçüleceğini belirtirlerken; “Tarım sektörüne yapıldığı belirtilen destekler, artan maliyetler yüzünden olumlu sonuçlar vermekten uzak kalmaktadır. Bir zamanlar ekilmeyen bir karış arazi bırakılmayacak ifadeleri maalesef laftan öteye geçmedi..  Mevcut koşullarda geniş toprak sahipleri bile zorlanıyorlar ve ilgililer de bu gerçeği çok iyi bildikleri halde, tarım sektörüne ciddi şekilde destek vermiyorlar.. Son zamanlarda başta Buğday olmak üzere birçok tarım ürününün daha başka ülkelerden ithal ediliyor olması nedeni, uygulanmakta olan yanlış tarım politikalarıdır… Şayet tarım sektörüne gerçek anlamda sahip çıkılmazsa, ithal tarım ürünlerine daha çok ihtiyaç duyulacak ve ekonomik alanda büyük bedeller ödenmek durumunda kalınacaktır…” diyorlar.

İlimiz ekonomisinde de tarım sektörü önem taşıyor ve bu sektörde uğraşan çiftçi vatandaşlarımız artan maliyetler yüzünden çektikleri sıkıntının tırmandığından yakınırlarken; “Bir zamanlar mükemmel konumda olan tarım ve hayvancılık sektörlerimizin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmadığından her 2 sektörde  gerileme yaşanmış ve bu konuda da başka ülkelere muhtaç duruma düşmemize sebebiyet verilmiştir. Yine bir zamanlar tarım sektörü sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli olan nadide ülkelerinden biri olan ülkemizin, şimdilerde başka ülkelerden artık Buğdayı bile ithal ediyor olması üzücü ve düşündürücü olduğu kadar, utanç verici bir durumdur..” diyorlar.

Ekim çalışmasını başlatmak için yeterli yağmurun düşmesini bekleyen çiftçi hemşerilerimiz; “Maliyet arttığı için, artık arazi kiralayarak çiftçilik yapan yok ve bu nedenle ülkemiz genelinde ekili alanların daha çok küçüleceği gerçeğiyle karşı karşıyayız…” sözleriyle de endişelerini dile getiriyorlar.

Elverişli potansiyellerimizi değerlendiremediğimize göre, nasıl daha çok üretebiliriz diye düşünüyor ve duyduğum karamsarlık nedeniyle ilgililere tarım sektörüne gerçek anlamda sahip çıkın diye sesleniyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN