• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

TARIM SEKTÖRÜNE SAHİP ÇIKILMALI!..

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizin tarım potansiyeli çok elverişli olduğu halde, geliştirmek için gayret gösterilmeyerek sahip çıkılmadığından gerilemeye yüz tutmuş ve bu tutum yüzünden bir zamanlar bu sektör sayesinde dünya geneli kendi kendine yeterli olma sıfatımız yok edilmiştir. Çiftçiye gereken desteğin verildiği iddia edilmesine rağmen çoğunun bu mesleği terk etme nedenlerini ilgililer herkesten çok daha iyi biliyor ama gerçekçi önlemler yine de alınmamaktadır.

Bölgemizde aşırı yağışlar yüzünden hasadına başlanmış olan tarımsal ürünlerde verimin düşük olduğu belirtiliyor ve ilimizin çok geniş alanlarına sahip Kurtalan ilçemizin çiftçileri bu durumu teyit ederlerken; “Tarım sektörüne gerçek anlamda sahip çıkılsaydı günümüzde Türkiye dünyanın birçok ülkesine tarımsal ürün ihraç eden ülkeler arasında başı çeken ülke konumuna ulaşmış olacaktı.. Ancak yapıldığı belirtilen desteklemeler, masraflarımızı bile karşılamaktan uzak kalıyor ve bu gidişle yakında tarımsal ürünleri başka ülkelerden ithal etme mecburiyeti artacaktır… Ülkede ekilmeyen bir karış arazi kalmayacak ifadelerine rağmen, ekilen araziler azalmıştır ve bu gidişle azalmaya devam edecektir…” demektedirler.

Tarımsal ürünlerin çok yakın bir gelecekte daha da kıymete bineceklerini söylemek için keramet sahibi olmak gerekmez.. Dünya nüfusundaki artışa paralel olarak tarımsal ürünlere duyulan ihtiyaç artacak ve yeterli üretim yapmayan ülkeler, kendilerine bir şekilde ambargo konması durumunda açlık sorunu yaşama tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

Sahip olduğumuz tarım potansiyeline gerçek anlamda sahip çıkmadığımız taktirde, daha çok üretme beklentisinde başarılı olmamız mümkün değildir. Her alandaki ihtiyacımızı mümkün mertebe kendi bünyemizde karşılamamız gerekirken çok elverişli tarım potansiyelimizin gerilemesine meydan verilmiş olması, üzücü ve de düşündürücüdür. Ekonomiyi düze çıkarma mücadelesinde öncelikli olarak el atılması gereken sektörün tarım sektörü olduğunu ilgililere hatırlatıyor ve artık gerçekçi önlemleri bir an önce alın diye sesleniyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN