• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

TARIM VE TARIMA DAYALI SANAYİ…

Reklam
, 0 Yorum

Hasat mevsiminin start aldığı bugünlerde, aşırı yağışların Buğday verimini düşürdüğü haberleriyle karşı karşıya kalmanın üzüntüsü içinde çok önemli olan tarım sektörümüze yönelik halkımızın paylaştığı görüşleri bir kere daha dillendirmeyi, görev addediyorum.

Bir zamanlar tarım sektörü sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli yedi ülkesinden biri olan Türkiye’miz, yanlış tarım politikaları yüzünden bu sıfatını yitirmiştir. Çiftçi vatandaşlarımız, masraflarındaki maliyet artışı yüzünden iki yakalarını bir araya getiremiyorlar. Son zamanlarda başta Buğday olmak üzere birçok tarımsal ürünün daha başka ülkelerden ithal ediliyor olması, çiftçilerimizin yanı sıra söz konusu ürünlerde fiyat artışı olmamasını isteyen vatandaşlarımızca da benimsenmiyor ve bunun çok elverişli olan tarım potansiyeline daha çok zarar verdiği görüşü paylaşılıyor.

Döviz fiyatındaki artışlar da çiftçinin girdi maliyetlerini arttırıyor. Çünkü, çiftçin kullandığı ilaç, gübre ve benzer ihtiyaç kalemleri de ithalattaki bağımlılıktan nasibini almaktadır. Ülkemizin tarım ve hayvancılık ülkesi olarak bir zamanlar dünyanın kendi kendine yeterli bir ülkesi olma şansını yitirmiş olmasının nedenleri sağlıklı şekilde sorgulanmadığından, her iki sektörde içine girdiğimiz durum üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. Oysa, tarım sektörüne dayalı çok yönlü sanayi tesislerini devreye sokarak işsizliği asgari düzeye indirgeme imkanımız vardır ve bunun biliniyor olmasına rağmen tarımla hayvancılık sektörlerimize gereken önemin verilmemesi, zihinlerde bir takım acabaların yer etmesine yol açmaktadır.

Bir kere daha vurgulamak isterim ki, çok elverişli olan tarım ve hayvancılık potansiyellerimiz, olmaları gereken noktalara taşınmadıkça, başka beklentiler için arzu edilen başarıların elde edilmesi mümkün değildir. Aşırı yağışlar nedeniyle Buğday ve diğer bazı tarımsal ürünlerde verimin düştüğüne yönelik haberleri izlerken, en az çiftçi vatandaşlarımız kadar üzüldüm derken, asıl üzüntünün, tarım sektöründe izlenen yanlış politikalar olduğunun da altını çiziyor ve ülkemizde ekilmeyen bir karış arazi kalmaması yanı sıra, sektör uğraşanlarının girdi maliyetlerini ciddi şekilde azaltacak önlemler alınmalıdır diyerek ilgililerin dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN