• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

TARIMSAL ÇEŞİTLİLİĞE EVET AMA

Reklam
, 0 Yorum

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada “ARDA” adı verilen bir nohut çeşidi ile ilçede yapılan nohut ekiminden elde edilen ürünün iki katına çıkarılmasının hedeflendiği belirtildi. Bu amaçla düzenlenen toplantıda nohut ekimi ile uğraşan çiftçilere bilgilendirme yapılmış. Doğru ve yerinde bir çalışma.

Her konuda olduğu gibi tarım alanında da yeniliklere kapalı ve bağnaz bir yapıya sahip olmamalıyız. Eskiyi komple kötü görüp, tamamen terk etmeden yeniliklere hazır olmalı ve denemeliyiz. Tarım alanında da aynı şey söz konusu. Mevcut ürünlerin farklı tohumlarını ve yeni çeşit ürünlerin tarımını yapmalıyız.

Zaten dünyadaki tarımın gelişimine baktığımızda da bunun böyle olduğunu görürüz. Tarım tarihine baktığımızda hangi ürünün nereden ve nasıl dünyanın belirli yörelerine ulaştığını ve buraları kendisine mekan edindiğini görürüz.. Siirt özelinden çarpıcı bir örnek vermek gerekirse, 200-250 yıl öncesinde Siirt’te fıstıktan söz etmek mümkün değildi. Ama bugün Siirt fıstıkçılığın bir merkezi haline gelmiş durumda. Yine 15 yıl öncesine kadar ilimizde Trabzon hurmasının bırakın tarımını neredeyse kendisi bilinmiyordu. Bugün Pervari ilçemizin Güleçler Köyü ve civarı bu meyvenin merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Patatesten, domatese ve çaya kadar bütün ürünlerde bu söz konusu bir durumdur.

Ama olayın yukarıda belirttiğim üzere bir de aması var.. Yani yeni çeşit ürünleri ve tohumları denerken eski ürün ve tohumları korumak ve belirli oranlarda varlıklarını sürdürmelerini sağlamaktır. Artık günümüzde neredeyse unuttuğumuz meyve ve sebze türleri ile tohum çeşitlerinin listesini yapsam sayfalar dolar. Basit birkaç tane örnek; Koçer elması, eski salatalık ve domateslerimiz ile Arbo biberimiz unutulmak üzere. Bu gün yaşları 20-25 civarında olan gençlerimizin çoğu bunları bilmiyor bile.

Fıstığın olumlu yönünü anlattık ama yol açtığı kötü bir durumu da örnek vermek gerekirse, Siirt fıstıkla tanışınca  bütün bıttım ağaçlarına fıstık aşısı yaparak fıstığa dönüştürülmeye başlandı. Bu nedenle bu gün bıttım fiyatları fıstık fiyatlarını üçe dörde katladı. On binin üstündeki bıttım ağacından ancak bin kadarı bugün varlığını koruyabiliyor. Birçok çiftçi fıstık ağaçlarına bıttım aşısı yaparak tekrar bıttıma dönüştürme çabası içine girdi. Umarım aynı durum menengic’in de başına gelmez. Çünkü ormanlık alanlardaki bütün menengicler de fıstık aşısı ile aşılanıyor. Böyle giderse birkaç yıla kalmaz menengic de de artık bulunamaz hale gelirse hiç şaşırmayalım.

Özetlemek gerekirse, her alanda eskiyle bağlarımızı koparmadan bütün yeniliklere açık olmalıyız .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN