• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TATİLLERİ UZATARAK TURİZME KATKI SAĞLAMAK!

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde enflasyon olarak nitelendirilecek konulardan biri de tatil günleri enflasyonudur. Yıl içinde Cumartesi ve Pazar günleri tatillerinin toplamı 104 gündür. Hafta sonu tatilleri yanına dini ve milli bayram tatillerini de eklersek, tatil günleri neredeyse bazı yıllar 150 güne ulaşmaktadır.

Yine uygulana uygulana alışkanlık haline gelen bir durum vardır. Örnek olarak, hafta sonu tatilleriyle, bayram tatilleri arasında 1 günlük süre olduğu durumlarda, hafta sonu tatilleriyle, bayram tatillerinin birleştirilmesini, böylece tatilin süresinin uzatılmasını isteriz. Gördüğümüz kadarıyla, hafta sonu tatiliyle, bayram tatillerini birleştirmek adeta kural haline gelmiştir.

Bilindiği gibi bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Salı gününe denk gelmektedir. Cumartesi ve Pazar günlerinin hafta sonu tatili olmasından yola çıkılarak hafta sonu tatiliyle, 23 Nisan Çocuk Bayramı tatilinin birleştirilmesi, yani 22 Nisan pazartesi gününün de tatil olması istenmektedir. Kamu görevlilerinin Pazartesi günü idari izinli kabul edilmeleri durumunda tatil süresi otomatikman 4 gün olacaktır. Bunun özellikle turizm şirketlerinin talepleri olduğunun da altını çizelim. Çünkü tatil süresi 4 gün olursa, bu kısa süreyi turistik yörelerde değerlendirenler olacaktır.

Bu yılın Ramazan Bayramı da 4 Haziran Salı günü başlayacak ve 6 Haziran Perşembe gününe kadar devam edecektir. Hafta sonu tatiliyle birleştirilmesi durumunda 7 Haziran günü de tatil olacak ve Ramazan Bayramı tatili 1 Haziran Cumartesi gününden başlayarak 10 Haziran pazartesi gününe kadar devam edecektir. Yani tatil süresi 9 güne çıkmış olacaktır. İşte, bu da özellikle turistik tesislerin sahiplerini iştahlandıran bir durumdur.

İç turizmin canlanmasına katkı sağlanması açısından, hafta sonu tatilleriyle, bayram tatillerinin birleştirilmesine pek bir itirazımız yok. Sonuç itibarıyla iç turizme hizmet ve ülke genelinde bir hareketlilik olur. Harekette ise bereket vardır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN