• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TBMM GENEL KURULUNDA BİR İLK YAŞANDI!

Reklam
, 0 Yorum

6 Kasım 2018 tarihli oturumunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda bir ilk yaşandı. Mecliste grubu bulunan 5 siyasi partinin yanı sıra, diğer partilerden milletvekilleri de ilk defa bir önergeye olumlu oy verdiler. TBMM’de down sendromlu, otistik ve diğer gelişim bozukluklarına sahip bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü için kurulan komisyonda AKP Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel’in yaptığı konuşma sırasında ise duygusal anlar yaşadı.

TBMM Genel Kurulunda, 5 parti grubunun ortak önergeleriyle down sendromlu, otistik ve diğer gelişim bozukluklarına sahip bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümü amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, milletvekillerinin tümünün önergeyi benimsemeleri (işte, milletin meclisi böyle olmalı) deyimini söyletti.

Aynı önerge üzerinde CHP adına söz alan Kayseri Milletvekili Çetin Arık da otizmli ve down sendromlular ile ailelerinin sıkıntılarına dikkatleri çekerken, kendisinin de otizm tanısı konulmuş bir çocuğu olduğunu dile getirerek: “Bugün otizmin sıklığı giderek artmaktadır ve en son yapılan çalışmalarda her 58 çocuktan birinde otizm görülüyor. Yapılan araştırmalar 2023 yılında her 2 çocuktan birinin otizmli doğabileceğini ortaya koyuyor.” diye konuştu.

AKP’li Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel de, çocuğunun havale geçirdiği anları anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. İki ayı yoğun bakım kapısında geçirdiklerini, hayatının yeniden kurulduğunu ifade eden Gürel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böylece annelik vasfıma bir lütuf daha eklenmiş oldu. Hamdüsenalar olsun kızım, Berram yaşıyor. Ne var ki diğer kardeşleri büyüdüler, kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar, gülüp oynuyorlar, koşturuyorlar ama Berram artık benden en sevdiği ev köftesi ve kızartmayı isteyemiyor, 6 yıldır tadını unuttu, yarım kalan bale kursunu bırakın; ayakları üzerinde duramıyor, yatıyor” dedi.

“Çocuğu öyle ya da böyle, teşhis adı ne olursa olsun nörolojik hastalıklardan ötürü özel birey olarak adlandıran ve özel eğitim gerektiren evlatlarımızın anneleriyle aynı kaderi yaşayan, yani damdan düşen bir anneyim. Onlar bizim bebek kalan evlatlarımız, huzurumuz, şükrümüz. Amenna deyip kabullenen ama mücadelesi hiç bitmeyen bizleriz” diyerek konuşmasını sürdüren Vildan Yılmaz Gürel’i vekil arkadaşlarının teselli etmek gereğini hissettikleri naklen yayından canlı olarak izlendi.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada TBMM Genel Kurulunda, down sendromu ve otizm ile diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti ve bunlara sahip bireylerin ve ailelerinin sorunlarının çözümünde alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyon geçen dönem 22 Mart 2018’de kurulmuştu. Komisyona üye bildirim aşamasında erken seçim kararı alındığı için komisyon çalışmalarına başlayamamıştı.

TBMM Başkanvekili Levent Gök de, kendilerini duygu fırtınası içinde sarsan, bu konuda çok daha fazla şey yapılması için kendi yaşadıklarını anlatan milletvekillerine teşekkür ederken, Türkiye’nin ağır sorunları altında, herkesin ortaklaşa paylaşacağı konuları saptamanın, öne çıkarmanın, Meclisin başlıca görevi olması gerektiğini belirterek: “Toplumumuzun böylesine birbiriyle dayanışma içinde olan milletvekillerine, siyasi parti gruplarına ihtiyacı var. ” dedi.

Biz de vatandaşlar olarak TBMM’nden 6 Kasım 2018 günü naklen ve canlı olarak yapılan yayından gerçekten etkilendiğimizi ve bütün milletvekillerimizin, ülkenin ortak sorunları etrafında gerektiği zaman kenetleneceklerini görmekten dolayı mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Elbette, TBMM Genel Kurulunda muhalefet durumları olacaktır. Önemli olan doğrularda birleşebilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN