• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

TBMM’NDE, AYETLER  VE HADİS-İ ŞERİFLER IŞIĞINDA TARTIŞMALAR

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda (bütçe hakkı) çerçevesinde yapılan konuşmaları büyük bir ilgi ve dikkatle izleyenlerden biri olduğumu söyleyebilirim. Bütçe görüşmelerinde söz alan partili hatiplerin zaman-zaman birbirlerine hakaretlerde bulunmalarını da (Galiba siyasetin doğasında var) diyerek arttık yadırgamıyoruz.

Bütçe görüşmelerini izlerken, siyasi parti sözcülerinin konuşmalarını sık-sık ayet-i kerimelerle ve hadis-i şeriflerle takviye etmelerine de artık pek şaşırmadığımızı söyleyebiliriz. Öyle zamanlar oluyor ki, konuşmacı milletvekillerini İmam Hatip Liselerinde münazara yapan öğrenciler gibi gördüğümüz oluyor. Gerçeği söylemek gerekirse, ayet-i kerimeler ve hadis-i şerifler okuyarak, kendi tezlerini ayetler ve hadisler ışığında güçlendirmeye çalışan bu sayın milletvekillerinin dini bilgilerinin kendini yetiştirmiş iyi bir imam hatip mezunu seviyesinde bile olmadığı kanaatindeyiz.

Hem, Türkiye Cumhuriyeti 2019 bütçesi görüşülürken siyaset erbabının işi KUR’AN-I KERİM’E ve Hadis-i şeriflere dayandırmaları pek de normal sayılacak bir davranış değildir. Türkiye Cumhuriyetinin laik olduğunu, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrıldığını herhalde bu sayın vekiller de biliyorlardır. Bize göre TBMM çatısı altında KUR’AN-I KERİM ve HADİSİ ŞERİF mealleriyle yapılan açıklamalar, vurgulamalar, dikkat çekmeler, dinin siyasete alet edilmesinin daniskasıdır. Din üzerinden yapılan bu mübazerelerin, vatandaşlara  (Biz daha Müslümanız) mesajını vermek amacına yönelik olduğu aşikârdır.

Biz, TBMM çatısı altında yaptıkları konuşmalarda Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şerifler ışığında yorum yapan tüm siyaset erbabının MÜSLÜMAN olduklarına inanıyoruz ama ne derecede gerçek  MÜMİN oldukları konusunda tereddütlerimiz var!

ANEKDOT

Motorlu vasıtaların olmadığı, bir yerden bir yere gidiş gelişlerin yaya veya hayvan sırtında yapıldığı yıllarda bir Siirtli, At sırtında, Diyarbakır’a gidiyormuş. Yol güzergâhında uğradığı köylerde gecelediği de oluyormuş. Yöremiz, halkımız ve özellikle köylülerimiz gerçekten misafirperverdirler. Ama, din adamlarına karşı daha bir saygılı, daha bir misafirperver olurlar. Bunu bilen Siirtli de, uğradığı köylerde kendisini Hoca olarak tanıtıyormuş ki, köylüler daha bir kıymet versinler.

Yine, yol güzergâhındaki bir köyde geceleyecek olan Siirtli, akşam ezanı vaktinde ulaştığı köyün camiine gitmiş. Ve kendisini yine Hoca olarak tanıtmış, gece misafir edilmesini istemiş. Köylüler, kendisini “HOCA” olarak tanıtan Siirtliyi adeta kapışmışlar. Sonunda, köyün ağasının evinde misafir edilmesine karar verilmiş.

İzzet ve ikramlarla ağırlanan Siirtliyi, sabah saatlerinde bir sürpriz bekliyormuş. Köylülerin bir cenazesi varmış ve köyün imamı da bir işi için erken saatlerde köyden ayrılmış olduğundan, ölünün telkinini yapacak başkası yokmuş. Bunun için, mevtanın sahipleri telkin görevini, Hoca zannettikleri Siirtliye yaptırmak için ricaya gelmişler. Siirtli, bakmış ki kaçış yok. Bu saatten sonra, “Ben, Hoca falan değilim. Öylesine söyledim!” diyemeyeceğine göre, çârnaçâr mezarlığa gitmiş.

Defin işini bitiren köylüler, telkini yapması için Siirtliye:

-Buyur Hocam! demişler.

O da bozma Arapça olan Siirt’çe lisanıyla ölüye şöyle telkinde bulunmuş:

-ELEMTARA, ELEMTARA, INKE AMELOK IKVES, ĞAYRAN YARA, INKE AMELOK ÇIRGİN, EKLİL ĞARA, FATKIL MARA. AMİN VELHAMDULİLLEHİ RABBİL ÂLEMİN!

Siirtlinin, ölüye Siirt’çe lisanıyla yaptığı telkini şu şekilde tercüme edebiliriz.

 “Göreceksin, göreceksin! Amellerin iyi idiyse hayrını göreceksin! amellerin kötü idiyse, boku yiyeceksin! ÂMİN! Alemlerin Rabbine hamdolsun.!”

TAŞLAMALAR

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

ARTIK SONA ERMİŞTİR

BÜTÇE GÖRÜŞME HAKKI

SON BULMUŞTUR, BİTMİŞTİR

 AYETLER VE HADİSLER

ÇOK OKUNDU MECLİSTE

MÜSLÜMAN BİR MECLİSTİR

MECLİSİMİZ ELBETTE

 MÜSLÜMAN ÇOK, MÜMİN AZ

BUDUR İŞİN GERÇEĞİ

MÜMİN OLMAKTADIR İŞ

LAF-I GÜZAF GERİSİ

 TÜRKİYE LAİK İMİŞ

DİNİ İSTİSMAR YASAK

MECLİSİTE OLAN BİTEN

NELERDİR BİR ONA BAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN