• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TEFECİLERLE MÜCADELE!

Reklam
, 0 Yorum

İl Emniyet Müdürlüğünce Organize suçların önlenmesine yönelik çalışmalar  kapsamında hafta başlarında Şehrimizdeki ve Kurtalan İlçemizdeki tefecilere darbe indirildiği haberlerini memnuniyetle öğrendik. Öncelikle, bu operasyonlarından dolayı yetkilileri kutluyoruz.

Şehrimizde bir TEFECİLİK gerçeği vardır. Bankalardan kredi alamayan hemşerilerimizin, zaman-zaman tefecilerin kucaklarına düştükleri, evlerinin, iş yerlerinin yağma edildiği, tehdit edilerek dövüldükleri, hatta yakın akrabalarının dahi bu durumlara uğratıldıkları yaşanan gerçeklerdendir.

Bankalar, birer FAİZ müessesesidirler amma, tefecilere rahmet okuturlar. Banka, hiçbir zaman için borcunu ödeyemeyen mudilerini dövdürmez, tehdit etmez. Hele-hele akrabalarına hiç mi, hiç bulaşmaz. Varsa, kefillerinden tahsil etmek cihetine gidebilir. Bu da gayet normaldir. Bankanın yaptıkları tek şey, yasal yollardan paraların tahsili cihetine gitmeleridir. Tabii, tahsil edeceği olanaklar mevcutsa!

Bu bakımdan, İlimizde ve Şehir Merkezinde şubesi bulanan bankaların sayılarının artması bizleri sevindirmektedir. Şehrimizde 20’ye yakın bankanın şubesi mevcuttur. Bu gidişle, Şehrimizde şubesi bulunan bankaların sayılarının giderek artacağı anlaşılmaktadır.

Kimilerine göre, şube açan bankların sayılarının artması kötü bir gelişme olarak yorumlanıyor. Bana sorarsanız, Şehrimizdeki banka şubesi sayısının artması, çok olumludur. Keşke daha da artsa ve vatandaşlara bol krediler vermek için para musluklarını açsalar! Bankalar da faizle ayakta duran kurumlar olmakla birlikte, tefecilik yapanlarla kıyaslandıklarında rahmet okunacak kurumlar cümlesindendirler. Bankalar, borçlunun kefen parasını alabilirler amma, TEFECİLER HEM KEFENİNİ ALIRLAR, HEM DE G.TÜNE KAZIK ÇAKARLAR!

SİİRTÇEMİZDE bir deyim vardır. (RAHMET SER KEFENDİZ!) deriz. Çünkü öyle durumlar olur ki KEFEN HIRSIZINA BİLE RAHMET OKUMAK ZARURETİ ORTAYA ÇIKAR. İşte, bu sebeplerden dolayıdır ki, Şehrimizdeki banka şubelerinin artmasına ben şahsen sevinenlerdenim.

Tefecilerin, aldıkları faizi sözde helalleştirmek için uyguladıkları birçok taktikleri de vardır. Örnek olarak birini sunalım:

Tefeci, arabasını sözde satışa çıkarmıştır. Üzerine (SATILIK ARABA) yaftasını takar. Daha önce aracılar vasıtasıyla anlaştığı paraya ihtiyacı olan kişi gelir sözde pazarlık ederek arabayı 3, 6 ay veya 1 yıl vadeli olarak satın alır. 20 bin TL değerindeki arabaya 30 bin TL fiyat biçilmiştir. Senet imzalanır, paraya ihtiyacı olan Arabayı kendi işyerinin önüne götürür.  O da (SATILIK ARABA) yaftasını koymuştur. Tefeci gelir, arabayı sözde pazarlık eder. 20 bin liralık arabaya peşin 15 bin TL öder ve 6 ay vadeyle sattığı  kendi arabasını sözde tekrar satın almış olur! 30 bin TL ile 15 bin TL arasındaki fark da, tefecinin kârıdır(!)

Tefecilerle ilgili haberler dal-budak salarken, tefecilerin uyguladıkları taktiklerden birini, bizzat bir yaşayan anlattı. Kendisine uygulanan taktiği bize anlatan hemşerimiz, özellikle gazeteye yazmamızı ve konuyla ilgili hemşerilerimizi uyarmamızı istedi. Biz de, tefecilerin taktikleriyle ilgili bir yorum yaparak, hemşerilerimizi  uyarmayı, bu toplumsal yaraya, böylece bir neşter vurmayı uygun gördük.

Tefecilerin uyguladıkları taktiklerden sadece birini, kendi başına gelenini anlatan hemşerimize sözü bırakıyoruz ve onun dilinden anlatıyoruz:

“Gerçekten, şu sıralarda maddi açıdan bazı sıkıntılarım, problemlerim var. Yani, parasal açıdan sıkıntılı bir dönem geçiriyorum. Nereden haber almışlarsa, birkaç tefeci başıma tebelleş oldular. Geçenlerde Güres Caddesindeki bir çayhanede yalnız başıma otururken, tanımadığım iki kişi gelip masama oturdular. Kimlerden öğrenmişlerse, adımı dahi biliyorlar. Bana, adımla hitap ederek:

-Hacı, duyduk ki maddi sıkıntı çekiyormuşsun. Bak kardeşim, biz ne güne duruyoruz. Öyle bir sıkıntın varsa, hiç üzülme, ne kadar para istersen, sana temin edebiliriz. Biz, herkese para vermeyiz ama biliyoruz ki, sen sözünün eri birisin, borcuna sadıksın. Hiç çekinme, ne kadar paraya ihtiyacın varsa, senetsiz, sepetsiz, kefilsiz sana verelim!

Tanımadığım bu davetsiz misafirlerin teklifleri karşısında, gerçekten şaşırdım. Bunlar, beni nereden tanıyorlardı, parasal açıdan sıkıntılı olduğumu kimden haber almışlardı. Bana, neden böyle bir iyilik(!) yapmak istiyorlardı, Tabii, bunların TEFECİLER olduklarını hemen anladım. Onlara, paraya ihtiyacım olmadığını, söyledim. Yine de teklifleri ve itimatları(!) için teşekkür ettim.

Evet, başıma gelen olay bu. Belki bir başkası olsa, bu teklife balıklama atlayacak ve alacağı para ile ödeyeceği paranın miktarının pazarlığını yapmağa başlayacaktı. Hemşerilerimi, bu konuda uyarıyorum. Sakın, böyle melek görünüşlü TEFECİLERİN TUZAKLARINA DÜŞMESİNLER!”

Verdiği bilgilerden dolayı hemşerimize teşekkür ederken, biz de, konuyla ilgili hemşerilerimizi uyarmak görevimizi yerine getirelim. Sakın ola ki, tefecilerin bu ve benzeri taktiklerine kapılarak, kendi evinizi kendi elinizle yıkmayınız. Allah korusun, işin sonunda, intihar edecek durumlara düşüp kurşunu, kendi kafanıza sıkmayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN