• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

TEKNİK ELEMANLARIN HAKLI TALEPLERİ!

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’de sanayide en önemli sıkıntı, ara eleman sıkıntısıdır. 60’lı, 70’lı, 80’li yıllarda sanat okul mezunları kapış-kapış kapışılırlardı. Daha sonra Teknik eleman yetiştirecek yüksek okullar açıldı. Ancak, ara eleman sıkıntısının giderilmesi amacına yönelik yüksek okullardan mezun olan teknik elemanlar maalesef iş bulamıyorlar. İş bulabilseler bile yetkileri gayet sınırlı. Bir projeye imza atma yetkileri yok! Oysa işin külfetini çekenler onlardır.

Türkiye’de, hemen her dalda teknik eleman yetiştirecek yüksek okullar açılmıştır. Ne var ki, bu yüksek meslek okulların mezunlarının hiçbir etkileri ve yetkileri yoktur. Oysa sanayinin dinamosu bu teknik elemanlardır. Teknik elemanları devreden çıkardığınız zaman, sanayide bir adım ilerleyemezsiniz. Gerçekte sanayinin yükü bu ara elemanların omuzlarındadır. Ama hiçbir yetkileri yoktur. Hatta ODA bile kurmalarına müsaade edilmiyor. Türkiye’de kuaförler dahi ODA  kurabilirlerken, teknik elemanlara bu hak tanınmıyor.

Genel Merkezi Ankara’da olan Teknikerler Birliği, Başkanlar Kurulu toplantısını bu yıl Siirt’te yapmakla, İlimize de önemli bir katkı sağladı. Türkiye’nin 50’ye yakın ilinden gelen İl Başkanları bu vesileyle Siirt’i tanımış oldular. Boş zamanlarını, İlimizin turistik yörelerini gezerek değerlendirdiler.

Siirt Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde Teknik İlimler MYO Konferans Salonunda düzenlenen VI. Başkanlar Kurulu Toplantısında yapılan konuşmalarda MYO’ların kısa tarihi, kuruluş amaçları, bu yüksek okullarda verilen eğitimin boyutu, ülkemizde uygulanan MYO ile AB ülkelerindeki eğitim modelleri, teknikerlerin kanuni unvanlarının tanımı, MYO yöneticilerinin mezun teknikerler ve teknikerler birliğinden beklentileri ve önerileri, mezun düzeydeki teknikerlerin beklentileri, emekli teknikerlerin beklentileri, öğrenci/stajyer teknikerler ile ailelerin beklentileri ve sahadaki mevcut durum, lisans tamamlama yönetmeliklerinde tutarsızlık, teknikerlerin esnaf ve sanatkar odalarına zorunlu üyeliklerinin sakıncaları, tekniker odaları birliği kuruluş talebine karşı sürdürülen olumsuz refleksler, 4702 sayılı mesleki teknik eğitim kanununda değişiklik önerileri,   teknikerlere yönelik istihdam politikaları ile yaşanan tüm olumsuzluklara karşın neler yapıldığına dair konular ve yaklaşan yerel yönetim seçimlerinde teknikerlerin aday olmaları durumunda destek verilmesi gibi konular konuşuldu.

Gayet yararlı olduğuna inandığımız toplantıda, Ülkemizin kalkınması ve toplumun tüm kesimini ilgilendiren 7 milyon tekniker ailesinin umudu 3 milyon mezun teknikerlerin aldıkları üniversite eğitimi sonrasında yasalarca tanınan haklarının iadesi için; teknikerlerin insanca yaşamaları ve saygınlığı konularını ele alarak sorunlarını tartışıldı.

Gazete olarak, sanayinin dinamosu olan teknik elemanların haklarının yasal güvence altına alınmasını diliyor, toplantının Siirt’te yapılmasına katkı sağlayan Teknikerler Birliği İl Başkanı Mansur Güneş’e teşekkür ediyor,  Şehrimize gelen tüm il Başkanlarını Teknik Elemanlar Birliği Genel Başkanı Ertan KILIÇ’IN şahsında kutluyoruz.

TAŞLAMALAR

CEMAL KAŞIKÇI İŞİ

HALA AYDINLANMADI

ZAVALLININ CESEDİ

BİLE BULUNAMADI

 

DENİZE Mİ ATILDI

BAVULA MI KONULDU

KONSOLOS UÇTU GİTTİ

İNFAZ TİMİ NE OLDU

 

YOLGEÇEN HANI MIDIR

TÜRKİYE SÖYLEYİNİZ

BÖYLE BİR KATLİAMA

SEYİRCİ KALMAYINIZ

 

SUUDİ’NİN REJİMİ

SÖZDE İSLAMİYETMİŞ

KATİLLERE Mİ KALDI

İSLAM DİNİ BU MU İŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN