• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

TEKNOLOJİ, HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZ PARÇASI..

Reklam
, 0 Yorum

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen teknolojinin sayısız yararları olduğu gibi, bir o kadar da, hatta daha fazla zararları söz konusudur. Bilgi alışverişini kolaylaştıran teknolojinin; birçok hastalığın çaresini bulmaya vesile olduğu, makineleşme sayesinde önemli hizmetleri çok daha kısa zamanda gerçekleştirdiği ve gazeteniz Siirt’in dar sütunlarına sığdırılması mümkün olmayan nice faydaları göz önünde bulundurulduğunda, gün geçtikçe gelişmekte olmasından memnunluk duymamak mümkün değildir.

İnternet üzerinden alışveriş yapmak da teknolojinin nimetlerinden biridir derken, kısaca zararlarından da söz etmek isterim. Teknoloji; tembelleştirerek insanları hazıra alıştırıyor. Dünya genelinde işsizliğin artması nedeni, makineleşmedir. 50 işçinin yaptığı bir iş, şimdi bir tek makine ile gerçekleştirilebiliyor. Daha önemlisi; atom bombaları, kitle imha silahları, nükleer ve biyolojik silahlar, savaş uçakları teknoloji ile üretiliyor. Ayrıca toplumda ahlaki, etik ve kültürel sorunların doğmasına sebebiyet veriyor.

Her güzelliğin tersi bir karşılığı olduğu gerçeğinde olduğu gibi gelişmekte olan teknoloji; sevinç kaynağı olma yanı sıra üzüntü kaynağı olmaktadır. Bu konuda bir örnek verecek olursam; ekinini toprakla buluşturan çiftçinin kuraklık yaşanmaması için yağmur yağdığına sevinirken, yağışların yollarda sele yol açmasından, ya da göl ve çamur deryasına dönüşmesinden de vatandaşlarımız üzüntü duyuyor. Kimi sevinçlerin aynı zamanda üzüntüye dönüştüğünü gözler önüne seren bu örnekte olduğu gibi, çok sayıda yararları ile sevindiren teknoloji, küçümsenmeyecek zararların yaşanmasına da neden oluyor.

Dünyamızın ömrü milyar yıllarla ifade ediliyor ve Mısır’da inşa edilen devasa piramitler, geçmişte de önemli bir teknolojinin kullanıldığına delalet etmektedir. Söz konusu piramitlerden KEOPS olarak ifade edileni 138 metre yüksekliğinde olup, Antik Dünya’nın yedi harikası arasında yer almaktadır. Gelişen teknolojinin verdiği sayısız faydalara gölge düşüren zararlarının söz konusu olmaması, insani açıdan gösterilecek duyarlılıkla mümkündür ve ne var ki atom bombaları, kitle imha silahları ile benzer ölüm makinelerini imal etmekte olanların bu vahşiyane emellerinden vazgeçme olasılıkları yok gibidir. O halde yüce yaradan, bizleri teknolojinin sebebiyet verebileceği şerlerden korusun niyazında bulunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN