• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

TELAŞA KAPILMAYALIM AMA ÖNLEMLERİ DE ALALIM

Reklam
, 0 Yorum

Son günlerde ilimizde görülen artışla birlikte coronavirüs’ten tedirgin olan hemşerilerimizin sayısında tıpkı ilk günlerdeki gibi oldukça büyük bir artış görülüyor. Pandemi’nin  ülkemizde ve ilimizde görülmeye başladığı ilk dönemlerde birçok hemşerimiz gerçekten tedirgin olmuştu. Ancak ilerleyen zamanla birlikte hastanelerde ve diğer bazı ülkelerde olduğu gibi yığılmaların görülmemesi, yaz aylarının gelmesi, sıcakların artması ve bütün bunlarla beraber yeni normal hayata geçişle birlikte bu tedirginlik oldukça azalmış ve neredeyse sıfırlanmıştı.

Ancak vakalardaki artış bu tedirginliğin tekrar başlamasına ve hatta pik yapmasına neden oldu.. Yasak döneminde dışarı çıkamadığından dolayı sitem eden birçok hemşerimizin bu yeni durum karşısında gönüllü olarak kendisini izole etmeye başladığı ve evinden çıkmadığını duymak neredeyse olağan hale gelmeye başladı.

Sağlıklarını korumak için bu kadar çaba harcayan vatandaşlarımızı kutlamak, ama maske takmayan, sosyal mesafeye uymayarak ısrarla vurdumduymazlıklarını sürdüren kesimi de kınamak gerekir.

Konu önemli ve bu konu bireyleri değil, bütün toplumu ilgilendiriyor. Dolayısıyla hiç kimsenin can benim değil mi? İstediğim gibi davranırım deme lüksü hiç yok. Bu nedenle herkesin yapılan uyarılara harfiyen uyması gerekiyor. Ancak duyarsız bu kesimden gönüllü bu toplu seferberliğe iştirak etmelerini beklemekte hayal olmaktan öteye geçmez.

Bu nedenle başta maske takmama ve sosyal mesafeye uymama denetimlerinin sıklaştırılması dahil olmak üzere daha başka türlü önlemler alınması gerektiği de apaçık bir gerçek. Denetim ve eğitim birlikte yürütülmeli veya bu işlemlerde aksayan yönler tespit edilerek gerekli önlemler hemen alınmalıdır. İl bazında varsa alınabilecek ek önlemler alınmalı, pozitif vakalardaki artış düşürülmeli ve bu durum duyurularak özellikle tedirgin olan bu kesim rahatlatılmalıdır.

Özetlemek gerekirse, bugüne kadar defalarca yazıldığı gibi telaşa kapılmadan, hayatın durmasına ve ekonominin sıfırlanmasına yol açmadan, ama gerekli önlemleri de alarak yeni bir hayat düzeni oluşturmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN