• Dolar Alış 7.9432TL
  • Dolar Satış 7.9115TL
  • Euro Alış 9.4266TL
  • Euro Satış 9.3890TL
Reklam
Reklam

TEMİZ BİR KENT HEPİMİZİN HAKKI

Reklam
, 0 Yorum

Hepimiz temiz bir Siirt’in özlemi içerisindeyiz, tıpkı yıllar öncesinde olduğu gibi.. Temizlik işini gerçekleştiren işçilerin topladıkları çöpleri eşeklere yüklenmiş tahta sandıklarla il dışına götürdükleri zamanlar gibi.. Bana mı öyle geliyor? Sanki o yıllarda Siirt daha temizdi.. İnsanlar kentin temizliğine daha çok önem veriyorlardı.. Bir sokaktan geçtiğinizde annelerimizin hem Peygamber Efendimizin hem de bir düşünürün herkesin evinin önünü temiz tutması halinde kentin temiz olacağı prensibine uygun olarak evlerinin önünü temizleyip yıkadıklarını hatırlıyorum

Temiz bir ortamda temiz bir kentte yaşamak herkesin hakkı.. Bu hak hep birlikte harcanacak bir çaba ile elde edilebiliyor.. Hiç kimse ben kişisel hijyenimi ve evimin temizliğini sağlıyorum, gerisi beni ilgilendirmez lüksüne sahip değildir.

Kişisel hijyenin sağlanmasında bile kentin temizliği büyük önem taşıyor.. Siz hijyeninize ne kadar dikkat ederseniz edin; eğer havanız kirliyse, eğer evden dışarıya adım attığınız anda çamura ve pisliklere bulaşıyorsanız, eğer kesif bir kanalizasyon kokusu burnunuzun direğini adeta kırıyorsa özenle sağladığınız o kişisel hijyenin hiçbir anlamı kalmaz ve uzun süreli de olmaz.

Bu nedenle Vali ve Belediye Başkan vekilimiz Sayın Osman Hacıbektaşoğlu’nun başlattığı temizlik kampanyası büyük önem taşıyor.. Hepimizin toplum içerisinde yaşamanın gerektirdiği sorumluluk içerisinde bu temizlik kampanyasına destek vermesi gerekiyor.. Özellikle toplumun bazı kesimlerine bu konuda çok daha büyük görevler düşüyor.

Bunların başında öğretmenlerimiz geliyor.. Öğrencileri ile birlikte bu dönemde daha fazla sayıda çevre temizliği yaparak o bilinci aşılamalıdırlar.. Din adamlarımızda vaazlarında, hutbelerinde bu konuyu dini açıdan ele alarak özellikle dini duyguları yüksek olan hemşerilerimizi aydınlatmalıdırlar.. Basın bu konuyu sürekli gündemde tutarak başarıya ulaşmasına katkıda bulunmalıdır.

Sivil toplum örgütleri de bu konuda bazı görevler üstlenmelidirler.. Açıklamalar yapmalı, üyelerine yönelik çalışmalar gerçekleştirmeli ve hatta hijyen malzemeleri alarak vatandaşlara dağıtmak suretiyle farkındalık oluşturabilirler.

Çünkü bu konu gerçekten önemli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN