• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

TEPKİLERİMİZ ÖNEMSENMİYOR!

Reklam
, 0 Yorum

 “Müttefik ve stratejik ortak” diye ifade edilmekte olan ABD’nin ekonomimizi de hedef aldığı zaman-zaman dile getiriliyor ve bu söylem, önemli bir gerçeği vurgulamaktadır ama, buna rağmen yıllardır bu ülke ile sürdürülen müttefiklik ve stratejik ortaklık, ciddi şekilde masaya yatırılarak gereken kararlar alınmıyor.

1975 yılından bu yana ülkemizin de dahil olduğu ve binlerce ürüne vergi muafiyeti sağlayan GTS isimli programdan çıkarılmış olmamız, elbette ekonomimizin hedef alındığının bir göstergesidir. Rusya’dan S-400 füzelerinin satın alınmasına tepkili olan ABD, bu alımdan vazgeçmemizi ısrarla isterken, etkili ve yetkililerimiz bu alımdan vazgeçmenin mümkün olmayacağını belirtiyorlar ve bu konudaki sürtüşme, görüldüğü kadarı ile halen bitmiş değildir.

Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) programından bizleri dışlayan ABD’nin, ülkemize yönelik  sayısız olumsuzlukları söz konusudur ve bunlardan en önemlisi ülkemizi sinsi şekilde ele geçirmeye kalkışan terör örgütünün başını yargılanmak üzere gönderilmesini ısrarla istememize rağmen barındırmaya devam etmesidir. İki de bir ABD’nin haksız tasarrufuna gösterilmekte olan tepkiler kulak bulmuyor ve bundan böyle de bu ülkenin müttefiklik ile stratejik ortaklık konusunda samimiyet içine girmesinin mümkün olmayacağı gerçeğiyle karşı karşıya bulunmamıza rağmen, konunun ciddi şekilde masaya yatırılarak gereken kararların alınmaması, kamuoyumuzu rencide etmeye başlamıştır.

Halkımızın dile getirdiği sayısız tepkiler arasında en çok dikkatimi çekeni; “Bir ülkeyi ele geçirmeye kalkışma küstahlığı, büyük bir suçtur. Böylesine bir suçu işlemiş olan haini ülkesinde barındırmada bir sakınca görmeyen ABD’ye, madem ki bu terörist başını bizlere teslim etmiyorsunuz o halde müttefikimiz ve stratejik ortağımız değilsiniz. Sizinle olan tüm ilişkilerimize son veriyoruz diye rest çekilmesi gerekmez mi?…” sözleriyle ifade edilenidir ve içtenlikle dile getirilen bu görüşe hak verdiğimi belirtmek isterim. Ülkemizi ele geçirmeye kalkışan alçak terörist başı teslim edilmezken, bu ülkeyle olan ilişkilerimizi güçlendirmeye yönelik gayretler gösterildiğinden söz edilmesine, vatandaşlarımız gibi bir anlam veremiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN