• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

TERCİHİ İYİ YAPMAK!

Reklam
, 0 Yorum

Geçtiğimiz hafta 27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günleri Türkiye genelinde Yüksek Öğretim Kurumu Sınavları (YKS) yapıldı. 2 milyonun üzerinde gencin katıldıkları sınavın sonuçlarının 28 Temmuz 2020’de açıklanması beklenmekte. Bir üniversiteye girebilmek için yeterli puanı almak kadar, alınan puana göre tercihi iyi yapmak da çok önemlidir. Üniversiteli olmak iyi de, kişinin, kendi hayalindeki bölümü okuması bundan daha önemlidir. (Üniversiteli olayım da hangi fakülte, hangi yüksekokul olursa olsun) çok yanlış bir düşüncedir. Hele kişinin hiç de idealinde olmayan bir fakülteyi veya yüksekokulu tercih etmesi son derece yanlıştır.

YKS puanları açıklandıktan sonra gençler aldıkları puana göre tercih yapmak zorunda kalacaklar. Üniversite hayali kuran gençlerin tercihlerini yaparlarken illa da üniversiteli olayım diye ideallerinde olmayan bir bölümü seçmeleri çok yanlış olur. Gençler bilmeliler ki yapacakları tercih, ömür boyu yaşamlarını etkileyecektir. Ben diyorum ki, kişi istemediği, benimsemediği ve benimsemeyeceği bir fakülteyi veya yüksek okulu tercih edeceğine hiç tercihte bulunmaz ve kendisini gelecek yıl yapılacak sınavlara katılmağa motive ederse, çok daha iyi bir tercih yapmış olacaktır.

Fakültelere ve yüksekokullara istem dışı  kayıt yapan birçok gencin, daha sonra pişman olarak kayıtlarını yaptıkları bölümlerini tamamlamadıklarına çok şahit olduk. Bunun için ihtiyatlı davranmak gerekir. Özellikle ailelerin de bu konuda çocuklarına baskı yapmamaları ve (çocuğum illa ki üniversiteye kayıt yapsın) takıntısından kurtulmaları gerekir. Çocukları, idealindeki fakülteyi veya yüksekokulu tutturamıyorsa, bıraksınlar gelecek yıl yeniden sınavlara girsinler. Ömür boyu mutsuz olmaktansa, bir yıl mutsuz olsun, gelecek yıl, istediği fakülteye veya yüksekokula girebilmek için gayret sarfetsin. Onlar da çocuklarına bu konuda köstek değil, destek olsunlar.

ANEKDOT

Kişiyi istemediği bir fakülteyi veya yüksekokulu tercihe zorlamak, görücü usulüyle evliliğe benzer. Çoğu gençlerin bu konuda söyledikleri şudur:

-Benim değil annemin, babamın, amcamın, dayımın tercih ettiği bölümde okumak zorunda kaldım!

Anneler, babalar, amcalar, dayılar! Lütfen çocuklarınıza bu kötülüğü yapmayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN