• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TEŞEKKÜRLER  ZİRAAT FAKÜLTESİ, TEŞEKKÜRLER DİKA

Reklam
, 0 Yorum

Siirt Fıstığı ile ilgili olarak uluslararası nitelikteki ilk etkinlik gerçekleştirildi. Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Dicle Kalkınma Ajansının ortaklaşa düzenledikleri ve Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün destek verdiği Siirt Fıstığı çalıştayı gerçekleştirildi.

Barden Otelde gün boyu devam eden çalıştayla ilgili olarak söylenecek çok  şeyler var. Ancak tek cümle ile özetlemek gerekirse Siirtliler olarak fıstıkçılık konusunda hiçbir şey bilmediğimiz ve elde ettiğimiz üretiminde, çabalarımızın çok ötesinde Allah’u Teala’nın bir kısmeti olduğudur. Çünkü bilimsel gerçeklerden o kadar çok uzaktayız.

8-9 yaşlarından itibaren bağımızda   sınırlı sayıda da olsa fıstık fidanı diken ve çok ideal bir şekilde olmasa da bakımını yapıp yetişkin birer ağaç haline gelmesini sağlayan ve bununda ötesinde 2000’li yıllardaki dev fıstıkçılık projesinin her aşamasını takip eden, bunlarla birlikte çevresinde çok sayıda üretici olan biri olarak gerçekten bu çalıştayda verilen bilgiler ile bizim bakış açımız ve bakım tarzımız birbirinden çok uzaktadır.

İran ve Gaziantep Fıstıkçılık Araştırma Enstitüleri ile ülkemizin değişik üniversitelerinden sert kabuklu meyveler ve özellikle fıstıkçılık alanında bilimsel çalışmalar yapmış bilim adamları konuyu enine boyuna tartıştılar. Bu işin bugün ne durumda olduğunu ve nasıl olması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde ele aldılar. Bahçe oluşturmadan, fidan dikimi ve toprağın sürümüne, sulamadan gübrelemeye, hastalıklardan zararlılara, fıstığın toplanmasından  depolanması ile pazarlanmasına kadar her konu  ele alındı. Bununla birlikte bu sektörü tehdit edebilecek durumda olan küresel ısınma ve bunun getirdiği mevsim değişiklikleri ile barajlar konusuna da dikkatler çekildi.

Bu çalıştayda verilen bilgilerin daha geniş halkalara, yani bu işin içinde olan üreticilere ulaştırılmasında büyük yarar vardır.  Bu nedenle ben bu çalıştayın; çalıştaydan çok “eğitimcilerin eğitimi” olarak görülmesinde yarar görüyorum. Çalıştayı baştan sona takip eden Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personeli ile Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinin hazırlanacak bir program dahilinde il merkezi ve ilçelerdeki üreticilerle bir araya gelmeleri ve orada öğrendiklerini aktarmaları sağlanmalıdır. Hayati bir konuda çok yararlı bir çalıştay oldu. Konu ile ilgilenip takip edemeyenler için büyük bir kayıp ve bu kayıp bu şekilde telafi edilebilir.

Bu yararlı etkinlikten dolayı Ziraat Fakültemize ve DİKA’ya sonsuz teşekkürler. Ziraat Fakültesinin genç ve çalışkan dekanı Prof. Dr. Koray Özrenk ile DİKA Siirt Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Erdal Özçelik’in şahsında emeği geçen herkese de teşekkürler.

Siirt sizlerden böylesine yararlı daha çok çalışmalar bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN