• Dolar Alış 7.7778TL
  • Dolar Satış 7.7468TL
  • Euro Alış 9.1135TL
  • Euro Satış 9.0771TL
Reklam
Reklam

TEŞVİK ALACAK YATIRIMLAR BELİRLENDİ; İKİ  YETMEZ

Reklam
, 0 Yorum

Bölgemiz için büyük umutlar bağlanan cazibe merkezleri programı kapsamında yapılacak yatırımlara ilişkin listenin açıklanması büyük bir sabırsızlıkla beklenirken, diğer teşviklerden  yararlanmasına karar verilen yatırımların Eylül ayı listesi yayınlandı.

KDV muafiyeti sigorta prim desteği, gümrük indirimleri gibi değişik teşviklerden yararlanacak olan 564 yatırıma ait liste Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Liste de eğitim ve sağlık yatırımlarından imalat ve daha birçok sektöre ait yatırımların teşvik edilmesi  ön görülüyor.

Listede Siirt’ten iki yatırımın bu teşviklerden yararlanmasının uygun görüldüğü belirtiliyor. Yatırımların ikisi de halen neredeyse tamamı boş sayılabilecek konumda olan Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirilecek. Bu tesislerin ilkini Kuzu Grup gerçekleştiriyor. İnşaat sektörüne ilişkin bir yatırım. Dolgu ve derz ürünleri imalatı yapılacak ve yıllık 229 bin ton kapasiteli bir yatırım olacak.

Diğer yatırım ise tekstil alanında. NİNOVA firması tarafından gerçekleştirilecek bu tesiste yıllık 122 bin adet değişik tekstil ürünün üretimi yapılacak. Tekstil sektörünün istihdam ağırlıklı olması açısından bu yatırım beni sevindiriyor. Sevindirici bir başka nokta her iki yatırımında organize sanayi bölgesinde yapılacak olması. Hiç değilse burada iki tane baca daha tütmüş olacak. Darısı bu bölgemizde gerçekleştirilecek diğer yatırımların başına.

Her iki yatırım hem ilimize ve hem de sahiplerine hayırlı olsun. Listeye şöyle bir göz attığımda Siirt ölçekli iller olarak nitelendirebileceğimiz bir çok ilde ona yakın yatırım teşvik almaya hak kazandığını görüyoruz. Bizimle birlikte TRC 3 Bölgesi olarak adlandırılan iki ilde teşvik edilecek yatırların sayısı sanırım ona yaklaşıyor.Gönül arzu eder ki ilimizden de o sayıda hatta aramızdaki kalkınmışlık farkını  ortadan kaldırmak için daha fazla sayıda yatırım ilimizde gerçekleştirilmiş olsaydı.

O nedenle iki  yetmez diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN