• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

TIP ZİRVESİNİN ARDINDAN

Reklam
, 0 Yorum

Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesinin düzenlediği birinci tıp zirvesi sona erdi ancak, yankıları toplumda devam ediyor. Toplumun çok değişik kesimlerinden insanların davet edilmeleri ve bir anlamda bu zirveyi sahiplenerek katılım sağlamaları bu zirvenin daha uzun süre konuşulmasını sağlayacaktır.

Zirve başarılıydı, katılım güzel ve dikkat çekiciydi ama, bu zirvenin en güzel tarafı yukarıda ad belirttiğimiz gibi toplumun çok değişik kesimlerinden genci yaşlısı, kadını, erkeği, esnafı, bürokratı, işadamı ve siyasetçisini bir araya getirmesiydi. Bu bir araya getirme aynı zamanda bir başka anlam yüklüydü. Her zaman toplumsal olaylara karşı ilgisiz olduğumuzu ve “hep bana ne“ şeklinde bir tavır sergilediğimizi vurgularız. İşte, bu sahiplenme bu tezin çürütülmesi açısından çok şeyler ifade ediyor.

Salonu dolduran ve büyük çoğunluğu Siirtli olan insanlar bu zirveye katılım sağlamakla tıp fakültemizi ne kadar önemsediklerini ve sahiplendiklerini gösterdiler ve bu durum gerçekten ilimizin geleceği açısından  çok büyük bir öneme sahip bir konudur.

Bir de zirvede konuşma yapan Milletvekilimiz Osman Ören’in altığını çizdiği iki konu var. Onlara da değinmeden geçemeyiz. Milletvekilimiz Osman Ören, devlet hastanesine yapılacak olan 400 yatak kapasiteli ek binadan bahsederken bu binanın kent merkezine yakın bir yerde yapılmasından yana olduğunu belirtti. Bana göre  çok yerinde bir istek ve bütün Siirt halkının isteği de bu yönde.

Değindiği ikinci konuda çok isabetli bir konu. Ören, tıp fakültesi dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca’dan tıp fakültemizin bölgemizdeki diğer tıp fakültelerinde olmayan spesifik bölümlere yoğunlaşmasını istedi. Bunun gerçekleşmesi halinde tıp fakültemizin önemi artacak ve ilimize sağladığı katma değer kat be kat artacaktır. Osman Ören hocamızın bu söylediklerinin takipçisi olmasını dilerken, her iki konu ile ilgili olan yetkililerinde bu istekleri göz ardı etmemelerini diliyoruz. Tabii ki Osman Hocamızı bu isabetli görüşlerinden dolayı da kutluyoruz.

Bir kez daha belirtelim, birinci tıp zirvesi başarılı geçti. Elbette değişik öneriler dile getirilebilir. Örneğin bu zirvenin Nisan veya Mayıs ayında yapılarak yerel seçimlerin gölgesinde kalmamasının sağlanması gibi. Ancak bunlar hiçbir zaman bütündeki o güzelliği bozamazlar. Bu güzelliğin oluşmasında bana göre en önemli unsur uzun yıllar kentten ayrı kalmasına rağmen yapısında hiç bozulma olmayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca’nındır. Her davranışıyla halktan biri olduğunu gösteren Prof. Dr. Arıca’nın bu başarıda payı büyüktür.

Özetle emeği geçen herkesi kutluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN