• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

TIRMANAN GERGİNLİK

Reklam
, 0 Yorum

Kuzey Irak Kürt lideri Mesut Barzani’nin, önümüzdeki ayın 25’inde bağımsızlık referandumuna gidileceğine yönelik açıklaması, bölgedeki gerginliği tırmandırmış bulunuyor. Seslendirilen referandum  açıklamasına en büyük tepkiyi, ülkelerinin bölünmesi söz konusu olduğundan Irak’ın merkezi hükümeti gösteriyor. Bölge üzerinde tezgahlanmakta olan senaryoların bir halkasını teşkil ettiğine muhakkak gözü ile bakılan bağımsızlık referandumuna ülkemiz, İran ve bazı Avrupa ülkeleri de karşı çıkarken, ABD bazı hesapları nedeniyle olsa gerek Mesut Barzani’ye ; “Şimdilik zamanı değil, erteleyin!..” mesajı veriyor, başka bir ifade ile “Daha sonra yaparsınız, destekleriz..” imasında bulunuyor.

Açıklanan referandum tarihinin yaklaşması nedeniyle bugünlerde bölgede bir hareketlilik yaşanmaktadır. Irak merkezi hükümetinin bu konuda başlattığı diyalog, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun Irak’ta merkezi hükümet ve Erbil’deki yetkililerle yaptığı görüşmelerle devam etti ve Çavuşoğlu açıklanan referandumun doğru bir karar olmadığına yönelik hükümetimiz görüşüne bir kere daha dikkat çekti, Irak’taki IŞİD ve PKK terör örgütlerine karşı Irak merkezi hükümeti ile birlikte mücadele edileceği vurgusu yapıldı.

İran Genelkurmay Başkanının yıllar sonra ülkemizi ziyaret ederek üst düzey yetkililerle görüşmesi, ABD Savunma Bakanının Türkiye’yi ziyareti, bölgede yeni gelişmeler yaşanabileceğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor ve bu nedenle önümüzdeki günlerin neyi göstereceği kamuoyumuzda merak edilmektedir.

Ortadoğu’da tırmanan gerginlikten söz edilen mecliste değişik görüşler dile getirilirken bir hemşerimiz; “Bakalım, uzun bir süreç boyunca hükümetimizin Irak merkezi hükümeti yetkililerinden ziyade kendisine değer verdiği Mesut Barzani, ilgililerimizin referandum konusundaki uyarılarına kulak verecek mi, yoksa açıklamasının arkasında durmada ısrar mı edecek…” dedi.

Yazımı karalarken, bu konuda herhangi bir açıklama yapılmış değildi ama Mesut Barzani’nin kararı ne olursa olsun, Ortadoğu’nun yeni gelişmelere gebe olacağının sinyalleri gözden kaçmıyor ve bu nokta, coğrafyamızda yaşayanları endişelendirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN