• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

TOPLU TAŞIMACILIK ÖNEMSENSEYDİ

Reklam
, 0 Yorum

Ülkemizde araç sayısının artmakta olduğu TÜİK’in açıklanan verilerinden anlaşılıyor. 2018 yılının Kasım ayında trafiğe kayıtlı olan 22 milyon 850 bin araç sayısı, 2019 yılının aynı ayında 23 milyon 170 bine ulaşmış bulunuyor ve bu sayı nüfusumuzun 4’te birinin çok üstündedir.

Araç sayısının böylesine yüksek olması nedeni, geçmiş yıllarda toplu taşımacılık hizmetine gereken önemin verilmemiş olmasıdır ve petrol ihtiyacının çok büyük bölümünü başka ülkelerden ithal etmekte olan ülkemizin, ithal kalemleri içinde en çok döviz ödediği kalemi teşkil eden petrolü dikkatli kullanmak için gereken duyarlılığı göstermiyoruz. Resmi kurum ve kuruluşlarda sözü edilen araba saltanatı bir yana biz vatandaşlar da ithal edilen petrol ürünlerini keyfi yere kullanarak ekonomimize zarar veriyoruz.

Demiryolu ağlarımız ülkenin en ücra köşesine ulaştırılmış olsaydı, günümüzde kayıtlı araçlar az sayıda kalacak ve nakliye açısından da tahminlerin üstünde ekonomik kazancı toplu taşımacılık önemsenmediği gibi, yurdumuzun her yerinde trafik rezaletine maruz kalınmayacaktı. Birçok yol ve caddelerimiz adeta otopark görünümündedir ve özellikle büyük illerimizde ikamet eden vatandaşlarımız şehir içi ulaşımda büyük sıkıntılar yaşamaktadır.

Yurdumuzun bazı yörelerinde hizmete sunulan hızlı trenlere sevinmemek mümkün değildir derken, öncelikle bu trenlerin kaza yapmamaları için en iyi şekilde önlem alınmasının kaçınılmazlık arz ettiğinin de altını çizmek isterim. Bunu söylerken; toplu taşımacık beklentisinin sadece bazı yörelerimizde hızlı trenleri hizmete sokmakla gerçekleşmeyeceğine de dikkat çekmeyi bir görev addediyorum. Demiryolu yurdumuzun her yerine ulaştırılmalı ki, trafik alanında çekilen sıkıntı daha da büyümesin.

Ülkemizin her yerinde önemli caddeler bile çoğu zaman otopark görünümü içindedirler ve araç sayısı artacağından, halkımızın çektiği trafik çilesi altından kalkılamayacak boyutlara ulaşacaktır. Yeni binalarda her daire için bir otopark alanı zorunluluğu uygulamasında denetimsizlik olduğuna da bu vesileyle dikkat çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN