• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TOPLUM HAFIZASI, VEFA DUYGUSU VE NEDİM KUZU

Reklam
, 0 Yorum

Toplumların kalkınması ve sorunlarının çözümü için çok küçük birer ayrıntı gibi gözüken ama aslında çok önemli olan birkaç konu var ve bunlardan iki  tanesi; toplum hafızası ve vefa duygusudur.

Bireyler için hafıza, ne kadar önemli ve kişiyi rahatlatıcı, önünü açıcı ise toplumlar içinde öyledir. Hafızası güçlü toplumlar sorunlarının bilincine daha kolay varır, o sorunun neden ve niçinlerini daha iyi bilirler ve çözüm yolları da  böylelikle daha kolay olur.

Aynı şekilde insanlar için olduğu gibi toplumlar içinde vefa büyük önem taşıyor. Vefalı insanlara çevrelerindeki daha çok yardımcı oldukları gibi, vefalı olan kentlere o kentte yaşayanlar daha çok hizmet eder. Çünkü bilirler ki,  vefatlarından sonra da hep hayırla yad edileceklerdir ve unutulmayacaklardır.

Peki, kentler hem hafızalarını canlı tutacak ve vefa duygularını yansıtacak çalışmaları nasıl gerçekleştirebilirler? Bana göre bunun en kolay ve güzel yollarından biri de o kentlere hizmetleri dokunmuş kişilerin adlarını okul, kurum, cadde veya sokaklara vermekten geçiyor. Bir kuruma veya bir caddeye adı verilen kişi, asırlar boyu unutulmayacak ve hep hafızalarda yaşayacaktır.Hatta çok daha sonraki nesiller  bile bu adlardan yola çıkarak, bu kişilerin kimler olduğunu öğrenme yoluna gireceklerdir.

İşte bu noktada geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan sevgili kardeşim, okul arkadaşım Nedim Kuzu aklıma geliyor. Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili olarak yıllar boyu Siirt’in kalkınması için çaba harcadı, toplantılar düzenledi, raporlar hazırladı ve çok değişik alanlarda projeleri uygulamaya koydu. Siirt’in ilk toprak ve su analiz laboratuarının kurulmasını sağladı. Siirt’in üzerinde oynanacak oyunları bozma adına yaptığı açıklamalarla zaman-zaman çok sayıda düşman kazandı ama, hiçbir zaman yılmadı.

Yaptıklarını anlatmak için sayfalar dolusu  yazı yazmak gerekiyor ve burada bunlardan yalnızca bir kaç tanesini örnek olarak verebilirim. 2001 yılında yaşanan ekonomik krizde bütün hazine arazilerinin satışına karşı çıktı ve yaptığı açıklamalarla ileride kamu yatırımlarına arazi bulunamayacağını vurgulayarak yapılan yanlışlığa dikkat çekti.

Bugün merkezi Mardin’de olan Dicle Kalkınma Ajansının ilimizde kurulması için kaç açıklama yaptı, kaç kişiyle görüşerek bu  konuya el atmalarını istedi.

Yine bir dönem yapılacak olan ekmek zammına tek başına karşı çıktı ve çevre illeri araştırarak ekmeğin maliyetini çıkararak, yapılmak istenen zammı engelledi. Kısacası hep memleketinin menfaatlerini gözetti.

Daha öncede gazetemizde dile getirildi. Ama bir kez de ben dile getireyim. Bu memlekete bu kadar emeği geçmiş  bir insanı unutmamak gerekiyor ve bu nedenle yetkililerin Nedim Kuzu’nun adının yaşatılması adına, bir kurum veya en azından bir caddeye adının verilmesi konusunun değerlendirilmesini istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN