• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

TOPLUMSAL DUYARLILIK VE ORGAN BAĞIŞI

Reklam
, 0 Yorum

Siirt’liler olarak toplumsal duyarlılık konusunda karnemizin pek parlak olduğuna inanmıyorum. Toplumsal konularda başkalarını yeteri kadar düşünemiyoruz gibi geliyor bana. Ya da Peygamber Efendimizin emrettiği gibi; bizler tok yatarken, aç yatanları yeteri kadar düşünmüyoruz. Bu düşünme olayını yalnızca gıda giyim ve konut sorunu olarak ele almayalım.

Yani  konuyu dar bir çerçeveye sığdırmayalım. Belki mahalledeki bir yoksulu yedirip, giydiriyor olabiliriz. Belki yakacağını temin ediyoruzdur. Ya da evinin kirasını bizler karşılıyor olabiliriz. İnanıyorum ki aramızda bunları yapanlar çoktur.

Ancak, her şey maddiyatla çözülmüyor. Parayla pulla çözülemeyen konularda var. Örneğin bir  kan bağışı, bir organ bağışı. Bunlar konusunda ne kadar duyarlıyız? Bunu hiç kendi kendimize sorduk mu?

Yıllardan beri yapılan bütün çalışmalara ve harcanan emeklere, düzenlenen etkinliklere rağmen halen ilimizde yıllık kan ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Yıl bazında ilimizde ihtiyaç duyulan kanların bir bölümü başka illerden temin ediliyor. Bu olmasaydı yine yıllar öncesinde olduğu gibi bir yakını için kan ihtiyacı olan hemşerilerimiz kapı-kapı, sokak-sokak dolaşıp kan bağışlayacak kişiler arayacaklardı. Hatta, belki bazı hemşerilerimizi kan bulamadığımız için kaybedecektik.

Bir başka örnek organ bağışı ve kök hücre bağışında görülüyor. Bu iki konuda da özellikle organ bağışında çok duyarsız, hatta belki de gerçek bilgilerden yoksunuz. İçinde bulunduğumuz hafta organ nakli ve bağışı haftası. Bu hafta nedeniyle çeşitli açıklamalar yapılıyor. Toplumda bir farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak bu çabalar ilimizde henüz istenilen sonuçları vermedi. Her iki konuda da bağışçı sayısı istenilenin çok-çok altında.

Bu nedenle diyorum ki, şu anda büyük bir bölümü yatağa mahkum 30 bini aşkın vatandaşın organ nakli beklediğini hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmadan, gidip organlarımızı bağışlayalım. Ölümümüzden sonra da başkalarının ızdıraplarından kurtulmasına vesile olalım ve yine aynı şekilde kök hücre için de bağışçı olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN