• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

 TÖRENLER VE YILLAR SONRA, AYNI TEPKİ

Reklam
, 0 Yorum

2018-2019 eğitim ve öğretim yılı törenlerle başladı. Alpaslan İlkokulunda düzenlenen törende Vali Ali Fuat Atik belirlenen programın dışına çıkarak, öğrencilerin arasına daldı. Onlarla sohbet etti çalınan müzik parçasına onlarla birlikte alkış tuttu. Gönülden gönüle bir iletişim kuruldu.

Ardından öğretmenler odasında öğretmenlerle kısa ama mesajlar dolu bir toplantı düzenledi ve onlardan üstlendiklerin görevin sorumluluğunun bilincinde olmalarını, kendilerine emanet edilen öğrencileri iyi yetiştirmelerini istedi.

Vali Atik, bunu neden yaptığını da şöyle açıkladı ”Hep aynı şablon. Okul müdürü konuşacak ardından öğrenciler tarafından bir iki şiir okunacak ve son olarak valinin konuşması gerçekleşecek. Böylelikle tören yapılmış olacak. Ben buna karşıyım. Kaymakam olarakta göre v yaptığım yerlerde aynı şekilde davranırdım. Resmiyetten çok öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelmeye çalışırdım.”

Vali Atik, bu görüş ve tutumunda haklı.Bütün törenler adeta rutine bağlanmış.Yıllarca hiç değişmeyen törenler yapılıyor. Hatta bazılarında bir önceki yılın  konuşmaları okunuyor.Bu törenlerde değişen tek şey  kişiler oluyor.Oda bir kaç yılda bir, o kurumun yöneticisinin değişmesi halinde.Dolayısıyla bu törenler sadece “yapılmış olması için”  yapılmış oluyor.Amaca hizmet etmiyor, istenilen mesajları veremiyor.

Yıllar önce aynı tepkili dönemin valisi Nuri Okutan  Kütüphane Haftası törenlerinde göstermişti. Görev yaptığı dört yıllık sürede hep aynı programın gerçekleştirilmesine tepki göstererek törene katılmamıştı.

Yıllar sonra aynı sorunun, yine karşımızda olması ve yine bir mülki idare amirinin aynı paralelde bir tepki göstermesi beni değişik duygulara sevk etti. Yıllar geçse de mantalitemizde pek bir değişiklik olmuyormuş demek ki.Oysa asıl değişmesi gereken binalarımız araç gereçlerimiz değil mantalitemizdir. Onun her zaman günün koşullarına uygun olarak değişim göstermesi öncelikli şarttır. Bu konularda gerçekten bir revizyona gitmemiz ve bu tür etkinlikleri amaçlarına uygun olarak yapmamız gerekiyor.

Bu duygularla bir kez daha 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının tüm öğrencilerimize öğretmenlerimiz ilimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyor ve bu zorlu maratonda öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN