• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

TRAFİK SORUNU

Reklam
, 0 Yorum

Siirt il merkezinde trafik akışı zaman-zaman neredeyse durma noktasına geliyor ve birkaç kilometrelik yolu, İstanbul’u hatırlatan bir şekilde sayısız kez durup-kalkarak ancak gidebiliyoruz.

Bunun nedenlerini hepimiz biliyoruz ama, hatırlatmak amacıyla tekrarlayalım. Karşımıza iki temel neden çıkıyor. İlki altyapı eksikliği olarak nitelendirebileceğimiz; dar cadde ve sokaklar, yetersiz otopark yerleri, trafik ışıklarının yeteri kadar olmaması v.s. Bunlara hemen dünden-bugüne çözüm bulmak mümkün değil. Yılların ihmali sonucu meydana gelmiş bu sorunları, ancak planlı ve ilgili bütün kurumların özverili bir şekilde katılacakları bir çalışma, yıllar alacak bir çalışma ile çözebileceğiz. Ancak üzülerek belirteyim ki, bugüne kadar böyle bir çalışma içerisine girilmediği gibi, girilmesi yönünde de hiçbir emare görülmüyor.

Trafikte aksamanın ikinci temel nedeni de yaya ve sürücülerin yaptığı hatalar, yanlış hareketler ve bu kuralları tanımama yönündeki eğilimleridir. Yayalar kırmızı ışıkta geçmekte hiçbir sakınca görmüyor. 100 metre ileride yaya geçidi olmasına rağmen bulunduğu yerden karşıdan-karşıya geçmeyi tercih ediyor. İl genelinde iki tane üst geçidimiz var ve bunları kullanmak birçok hemşerimize sanki harammış gibi geliyor. Aynı şekilde gördüğü bir kişi ile cadde ortasında durup konuşabiliyor.

Sürücüler ise başka bir alem. Yolun her iki kenarında park ederek daraltmayı, olası kazalara yol açmayı çok seviyorlar. Yolun her iki tarafında ikili olarak park eden araçlar varken bile üçüncü bir sırayı oluşturmakta bir sakınca görmüyorlar. Tek şeritten akan trafiği durdurarak yol kenarındaki işyerinden alışveriş yapmak birçok sürücü için çok doğal bir hareket. Yol ortasında arabayı durdurarak, diğer araçtakilerle veya yayalarla sohbet etmekte Siirt’te sıkça görebileceğimiz davranışlardan biri ve bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün.

Sonuç itibariyle bizler trafik kurallarına uyduğumuz takdirde bu alandaki keşmekeşi bir nebze olsun giderebileceğiz. Bunun için de bir kültür olarak bu kuralları benimsememiz gerekiyor. Gönüllü bir şekilde ve bunların bizim rahatımız için gerekli olduğunun bilincinde olarak bu kurallara uymamız gerekiyor. Bu nedenle başta okullarımız olmak üzere toplu bir şekilde bir bilinçlendirme çalışması yapılmasında büyük yararlar vardır. Bu da kısa sürede gerçekleşecek bir olay değildir. Çünkü en zor değişen şey insanın huyları ve alışkanlıklarıdır.

Bu bilinçlendirmeyi gerçekleştirinceye kadar denetimlere ağırlık vermekte yarar vardır. Denetim derken, hemen hata yapana ceza makbuzu uzatılsın demek istemiyorum. Trafik polisleri tarafından durdurulmak ve uyarılmakta bir denetimdir. Hatta, ceza makbuzunun kesilmesinden daha da etkilidir. Fakat, bütün bunlara rağmen uslanmayanın da hakkı kötektir. Elbette yerine göre o da kullanılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN