• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

TÜM ADAYLAR, ÖN SEÇİMLE BELİRLENMİŞ OLSAYDI…

Reklam
, 0 Yorum

Mahalli seçimlere katılacak olan siyasi partiler, çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyorlar ve tüm adaylarını belirleyen AKP’deki “Aday Tanıtım Toplantısı”nda, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin seçim manifestosunu da açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde “Cumhur ittifakı”nı gerçekleştiren AKP ve MHP mahalli seçimler nedeniyle de ittifaklarını sürdürme kararı aldıktan sonra aday belirlemelerinde iki parti liderinin talimatlarına yönelik itirazlar olmadığından kayda değer bir sıkıntı yaşamadılar. Diğer siyasi partilere gelince, Ana Muhalefet Partisi ve İyi Parti  ittifak için arayış çalışmalarını sürdürürlerken zaman-zaman sıkıntı çektiler.

Parlamento çatısı altında yer alan bir diğer siyasi parti HDP’in sözcülerince bazı illerde aday göstermeyeceklerine yönelik açıklamalarını ise değişik şekilde yorumlayanlar olduğu gözlemleniyor.  Nitekim bazı siyasiler, HDP’nin aday göstermeyecekleri illerdeki HDP’lilerin oylarına talip olduklarını vurguluyorlar. Ana muhalefet partisi CHP’nin aday belirleme konusunda diğer siyasi partilere göre daha çok sıkıntı çektiği gözden kaçmıyor ve bazı CHP’liler bu durumu “Demokrasinin gereği” diye ifade etmektedirler. Yani partilerinin genel başkanına gerektiğinde tepki göstermenin bir demokratik hak olduğunu vurgulamaya çalışıyorlar.

Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında gerekli değişiklikler yapılmış olsaydı., hiçbir siyasi partinin aday belirlemesinde sıkıntı çekmesi söz konusu olmayacaktı. Daha önceleri birçok ilde siyasi partiler, adaylarını ön seçimle belirliyorlardı ve o zamanlar seçmenlerin “Bir avuç delegenin iradesi…” diye tepki gösterdikleri bu uygulama, yetkiyi sadece parti liderleri ile parti meclislerinin inisiyatifine bırakan uygulamadan yine de daha isabetliydi kanısındayım ve bu görüşü savunanların küçümsenmeyecek oranda olduğuna tanık oluyorum.

Mahalli seçimler yaklaşırken gözden kaçmayan bir başka nokta, seçmen vatandaşların; söylenenlere, yazılanlara aldırış etmedikleridir. Bunun bilinen nedenini dile getirmem anlamsız derken, seçmenlerin oylarını kazanmaya çalışan siyasilerin umduklarını elde edebilmek için bir hayli zorlanacaklarını gözlemlediğimi de vurgulamak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN